Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą w Chrystusie Jezusie Panu Naszym - słyszymy w trakcie udzielania sakramentu Chrztu św., po złożeniu publicznego wyznania wiary.
Wyznanie wiary składane publicznie to streszczenie. Co kryje się pod poszczególnymi słowami? W co tak naprawdę wierzymy? O tym mówiliśmy w Roku Wiary. Zapraszamy.
Stanisław Wyspiański / CC 1.0 Na początku był dar. Czysta radość. Nie chcę sam trwać w moim szczęściu. Chcę je podzielić. Chcę je rozmnożyć. Chcę nim obdarować. Chcę je przeżywać razem z nimi!
Na początek pytanie: co to znaczy wierzyć? I Kim jest Ten, który pragnie naszego zawierzenia?
Kim jesteś, Boże? Jaki jesteś? Jak rozumieć tę całą historię, przez którą prowadziłeś ludzi? Co mówią o Tobie kolejne Twoje kroki i decyzje? Czyli: o Bogu przymierza.
Henryk Przondziono / Agencja GN Miejsce święte zmieniło miejsce swojego przebywania. Przeniosło się tam, gdzie jest Jezus. Bóg.
Wiara, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym, jest konieczna, by być chrześcijaninem. Kim naprawdę jest Ten, o którym mowa? Co o Nim wiemy? Z Jego życia, słów, z opowieści ludzi, którzy poświęcili Mu swoje życie?
Narodzony
Nauczyciel
Umarł - zmartwychwstał - powróci
Henryk Przondziono / Agencja GN Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem (J 16,27)
Nadszedł czas uświęcenia odkupionych. Duch Święty został posłany. Kim jest? Jaka jest Jego relacja z Ojcem i Synem? I jak można usłyszeć, co mówi do Kościoła, którym jesteśmy?
HENRYK PRZONDZIONO / Agencja GN Fundamentem Kościoła jest dwanaście „głazów”. Niezwykłych, bo każdy posiada imię.
Kościół. Bardzo ważna rzeczywistość naszej wiary jest często też rzeczywistością stwarzającą problemy. Co więcej: bolesną i gorszącą. Co właściwie mówię, powtarzając w wyznaniu wiary, że wierzę w Kościół?
Różne są dary łaski, czyli o życiowych powołaniach
Jeden, święty, powszechny, apostolski
Komunia w Kościele
The World FactBook 2009; Washington DC; CIA, 2009 Nadszedł czas, by przyjrzeć się światu, w którym żyjemy, i nam samym. Co o nim wiemy? Z doświadczenia i z Objawienia? Co wiemy o nas samych?
Nadszedł czas, by przyjrzeć się światu, w którym żyjemy, i nam samym. Co o nim wiemy? Z doświadczenia i z Objawienia? Co wiemy o nas samych? Co ten świat mówi nam o Stworzycielu?
Fra Angelico: Sąd Ostateczny ... zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych ludzi od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie… I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego.
Jeżeli tylko w tym życiu w Chrystusie nadzieję pokładamy, jesteśmy bardziej od wszystkich ludzi godni politowania - pisał św. Paweł. Wierzymy, że nasze życie zmienia się, ale nie kończy. Co zatem będzie za bramą śmierci?
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).