Za nadużycia przy współpracy z PFRON. Płocki "Caritas" jednym z pokrzywdzonych
Prokuratura Okręgowa w Płocku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec siedmiu osób, którym zarzuca się nadużycia w Caritas Diecezji Płockiej w latach 2006-2008. Nadużycia mają dotyczyć czterech projektów, finansowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Warszawie.
Akt oskarżenia, który trafił 1 marca do Sądu Okręgowego w Płocku, odnosi się do siedmiu osób, które w latach 2006-2008 miały dokonać nadużyć w Caritas Diecezji Płockiej w latach. Chodzi o dwóch duchownych, którzy w wymienionym okresie kierowali Caritas Diecezji Płockiej oraz o pięć osób świeckich, pracujących przy czterech projektach, w których stwierdzono nieprawidłowości.
Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Płocku, śledztwo w tej sprawie było prowadzone od 2007 r. Postępowanie zostało wszczęte z urzędu. Ksiądz, który kierował płocką Caritas w latach 2006-2007 i podpisał umowy na dofinansowanie projektów realizowanych na rzecz osób niepełnosprawnych, został oskarżony o niedopełnienie obowiązków, wynikających ze sprawowania nadzoru nad nimi oraz o to, że nakłaniał pracowników do fałszowania dokumentów.
Drugi z oskarżonych duchownych, to dyrektor płockiej Caritas w latach 2007-2008. Został oskarżony m.in. o niedopełnienie obowiązków. Polegało ono na nieefektywnym wdrożeniu programów naprawczych. Konsekwencją tego było wypowiedzenie przez PFRON w 2009 r. wszystkich umów na dofinansowanie projektów płockiej Caritas. Według śledczych spowodowało to szkodę w kwocie ponad 13 mln zł.
Ks. prał. dr Mirosław Milewski, wikariusz generalny przypomina, że w tej sprawie biskup płocki Piotr Libera zarządził audyt, jego wyniki zostały ogłoszone w 2010 r. Audyt wykazał, że zarządzający płocką Caritas zawierali umowy z PFRON bez wymaganej zgody organów nadrzędnych - to jest biskupa miejsca oraz Stolicy Apostolskiej. Obaj oskarżeni przez prokuraturę księża decyzją władzy diecezjalnej zostali zwolnieni z zajmowanych stanowisk.
„Caritas z własnej inicjatywy współpracował w tej sprawie z Prokuraturą Okręgową w Płocku, aby rzetelnie ją wyjaśnić. Przystąpił do postępowania prokuratorskiego w charakterze pokrzywdzonego. Teraz sprawę musi rozstrzygnąć sąd. Chciałbym także zaznaczyć, że Diecezja Płocka i Caritas, to dwa odrębne podmioty prawne - Caritas jest instytucją samodzielną. Diecezja Płocka nie jest stroną postępowania sądowego” – podkreśla przedstawiciel Kurii Diecezjalnej Płockiej.
"Jesteście umiłowanymi córkami i synami Boga, jesteście umiłowanymi dziećmi Maryi".
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.