Byli pracownicy "Caritas" staną przed sądem

Za nadużycia przy współpracy z PFRON. Płocki "Caritas" jednym z pokrzywdzonych

Prokuratura Okręgowa w Płocku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec siedmiu osób, którym zarzuca się nadużycia w Caritas Diecezji Płockiej w latach 2006-2008. Nadużycia mają dotyczyć czterech projektów, finansowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Warszawie.

Akt oskarżenia, który trafił 1 marca do Sądu Okręgowego w Płocku, odnosi się do siedmiu osób, które w latach 2006-2008 miały dokonać nadużyć w Caritas Diecezji Płockiej w latach. Chodzi o dwóch duchownych, którzy w wymienionym okresie kierowali Caritas Diecezji Płockiej oraz o pięć osób świeckich, pracujących przy czterech projektach, w których stwierdzono nieprawidłowości.

Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Płocku, śledztwo w tej sprawie było prowadzone od 2007 r. Postępowanie zostało wszczęte z urzędu. Ksiądz, który kierował płocką Caritas w latach 2006-2007 i podpisał umowy na dofinansowanie projektów realizowanych na rzecz osób niepełnosprawnych, został oskarżony o niedopełnienie obowiązków, wynikających ze sprawowania nadzoru nad nimi oraz o to, że nakłaniał pracowników do fałszowania dokumentów.

Drugi z oskarżonych duchownych, to dyrektor płockiej Caritas w latach 2007-2008. Został oskarżony m.in. o niedopełnienie obowiązków. Polegało ono na nieefektywnym wdrożeniu programów naprawczych. Konsekwencją tego było wypowiedzenie przez PFRON w 2009 r. wszystkich umów na dofinansowanie projektów płockiej Caritas. Według śledczych spowodowało to szkodę w kwocie ponad 13 mln zł.

Ks. prał. dr Mirosław Milewski, wikariusz generalny przypomina, że w tej sprawie biskup płocki Piotr Libera zarządził audyt, jego wyniki zostały ogłoszone w 2010 r. Audyt wykazał, że zarządzający płocką Caritas zawierali umowy z PFRON bez wymaganej zgody organów nadrzędnych - to jest biskupa miejsca oraz Stolicy Apostolskiej. Obaj oskarżeni przez prokuraturę księża decyzją władzy diecezjalnej zostali zwolnieni z zajmowanych stanowisk.

„Caritas z własnej inicjatywy współpracował w tej sprawie z Prokuraturą Okręgową w Płocku, aby rzetelnie ją wyjaśnić. Przystąpił do postępowania prokuratorskiego w charakterze pokrzywdzonego. Teraz sprawę musi rozstrzygnąć sąd. Chciałbym także zaznaczyć, że Diecezja Płocka i Caritas, to dwa odrębne podmioty prawne - Caritas jest instytucją samodzielną. Diecezja Płocka nie jest stroną postępowania sądowego” – podkreśla przedstawiciel Kurii Diecezjalnej Płockiej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CARITAS, PFRON, SĄD

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8