Radość chrześcijańska wypływa z pewności, że Pan nigdy nas nie zostawi samych – napisał papież w krótkim przesłaniu do uczestników II Zgromadzenia Synodalnego Kościoła we Włoszech. Obradują oni od dziś do 4 kwietnia w Auli Pawła VI w Watykani
Włoski dziennikarz radia RTL 102.5 Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II dla słuchaczy swej stacji radiowej. Jak zaznaczył, dzięki św. Janowi Pawłowi II nawrócił się. Po 20 latach opisuje to w książce „Ostatnie dni Karola Wojtyły. Jan Paweł II, papież, który żył dwa razy” (oryginał włoski Gli ultimi giorni di Karol Wojtyla. Giovanni Paolo II, il papa che visse due volte).
Po zakończeniu prac konserwatorskich w tzw. Stanze di Raffaello w Muzeach Watykańskich Sala Konstantyna odzyskała dawny blask. Jej renowacja ujawniła wcześniej nieznane techniki i nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Watykański sekretarz ds. Relacji z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi zakończył wczoraj swoją podróż na Węgry. W ostatnim dniu wizyty przewodniczył Mszy św. w konkatedrze św. Stefana w Budapeszcie. „Ojciec czeka na nas cierpliwie, kocha nas i zawsze jest gotów nas przyjąć” – powiedział w homilii abp Gallagher, odnosząc się do przypowieści o synu marnotrawnym.
Papież zatwierdził dekrety Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Kościół będzie miał trzech nowych świętych i jednego nowego błogosławionego.
Ukraińcy pamiętają Jana Pawła II jako papieża ukraińskiej suwerenności, jedynego papieża w historii, który przemawiał do naszego narodu po ukraińsku – powiedział abp Światosław Szewczuk w najnowszym orędziu wojennym. Przypomniał, że polski Papież miał odwagę bronić życia, umiał napominać polityków, w których rękach spoczywa los całych państw i narodów, a także ukraińskich oligarchów.
Decyzje MEN ws. organizacji lekcji religii w szkole stały się impulsem do przyspieszenia prac.
Organizacja MaterCare od 30 lat służy matkom w potrzebie.
W ewangelicko-augsburskiej katedrze pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach w niedzielę 30 marca oficjalnie przekazano nowy dzwon, który zawiśnie w katedralnej wieży. Jego fundatorem jest archidiecezja katowicka.
Z serca dziękuję wszystkim, którzy na wzór Zbawiciela, są dla bliźniego narzędziami uzdrowienia przez swoje słowo i swoją wiedzę, przez serdeczność i modlitwę. Słabość i choroba to doświadczenia, które łączą nas wszystkich; tym bardziej zatem jesteśmy braćmi w zbawieniu, które ofiarował nam Chrystus – wskazał Ojciec Święty w opublikowanym w niedzielne południe rozważaniu do modlitwy Anioł Pański.
Zapewnienie dostaw artykułów pierwszej potrzeby – wody, jedzenia, artykułów nieżywnościowych, po etapie akcji ratowniczej, będzie najważniejsze i koordynowane z lokalnymi Caritas - Caritas Asia i Caritas Mjanma - mówi Nina Mocior, kierownik działu pomocy humanitarnej Caritas Polska. W ten sposób będą ustalone najpilniejsze potrzeby w rejonach dotkniętych skutkami trzęsienia ziemi – dodaje.
W Watykanie i Rzymie odbędą się uroczystości w związku z przypadającą w środę 20. rocznicą śmierci papieża Jana Pawła II. Uroczystą mszę odprawi w bazylice Św. Piotra watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Koncert symfoniczny odbędzie się bazylice Matki Bożej Większej.
Pokój nie jest tylko polityczną koniecznością czy brakiem wojny, lecz „moralnym obowiązkiem i odzwierciedleniem woli Boga” – mówił abp Paul Gallagher, watykański sekretarz ds. Relacji z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi podczas swej wizyty na Węgrzech. W czasie spotkania z ambasadorami abp Gallagher przedstawił chrześcijańskie rozumienie pokoju.
Bóg stał się człowiekiem, aby objawić światu, że nigdy nas nie opuszcza! – przypomniał Papież w krótkim przesłaniu do misjonarzy miłosierdzia, którzy przeżywają obecnie swój jubileusz. Franciszek napisał te słowa jeszcze w Klinice Gemelli. Przyznał, że osobiście chciałby się spotkać z misjonarzami miłosierdzia, aby wyrazić im swoją wdzięczność i zachętę.
Kiedy lekarze w Klinice Gemelli walczyli o życie Papieża, wierni na Placu św. Piotra gromadzili się co wieczór na modlitwie różańcowej przed wizerunkiem Maryi Matki Kościoła. Obraz ten zajmuje szczególne miejsce w pobożności maryjnej Wiecznego Miasta. To również on stał się wzorem dla mozaiki, którą Jan Paweł II umieścił nad placem św. Piotra w podziękowaniu za ocalenie po zamachu.
Uzdrowienie ran, wyzwania postmodernizmu, uczenie się z innych kultur, inspiracja religią – to niektóre z tematów omawianych odbywającej się w Rzymie konferencji z okazji 150. rocznicy Zgromadzenia Słowa Bożego.
29 marca ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę, która umożliwiała otrzymanie w aptece tzw. antykoncepcji awaryjnej bez recepty. Ministra zdrowia zapowiedziała wówczas "plan B". Farmaceuci w ramach tego planu wydali dotąd blisko 19 tys. "pigułek dzień po".
10 kwietnia do kin wchodzi 5. sezon "The Chosen" o życiu Jezusa i apostołów. Sezon 5. zatytułowany "Ostatnia Wieczerza" przedstawia wydarzenia Wielkiego Tygodnia - poinformowało w piątek PAP Studio DR, przedstawiciel "The Chosen" w Polsce.
Szpitale przekształciły się, jak relacjonują ratownicy, w strefy „masowych ofiar”.
Rozporządzenia MEN naruszają zapisy Konstytucji RP, są sprzeczne z delegacją ustawową, a przede wszystkim...
Biskupi zajęli się także kwestią obecności lekcji religii w publicznej oświacie.
By dzieci nie były pozbawione wskazówek etycznych.
Biblia Gutenberga na stałe została wystawiona w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. W piątek zaprezentowano dzieło i przedstawiono wstępne wyniki dwuletnich badań jednego z najcenniejszych zabytków piśmiennictwa w Polsce.
I prosi o wsparcie dla nowego metropolity.
Spodziewane jest pisemne przesłanie Papieża Franciszka.