Tradycyjny jarmark Emaus, towarzyszący w poniedziałek wielkanocny odpustowi w parafii Najświętszego Salwatora na krakowskim Zwierzyńcu, odbędzie się w tym roku, podobnie jak w poprzednim, przy Błoniach. W przyszłym roku wydarzenie powróci do swojej historycznej lokalizacji.
Beatyfikacja zamordowanych przez sowieckich żołnierzy w 1945 r 15 zakonnic ze Zgromadzenie Sióstr św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy odbędzie się 31 maja w Braniewie. W czwartek Kuria Archidiecezji Warmińskiej przedstawiła program uroczystości.
Zgromadzeni przed modlitwą mogli wysłuchać jego krótkich pozdrowień.
– informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Wojna na wielu frontach nie tylko przyniosła śmierć i zniszczenie, ale zasiała dalszą nienawiść między sąsiednimi i braterskimi narodami - powiedział o. Francesco Patton - Kustosz Ziemi Świętej, w swoim przesłaniu wideo odnośnie do tradycyjnej zbiórki na rzecz dzieł i mieszkańców Ziemi Świętej, która odbędzie się w najbliższy Wielki Piątek.
Izba poselska czeskiego parlamentu przegłosowała 6 marca zgodę na ratyfikację traktatu pomiędzy Republiką Czeską a Stolicą Apostolską. Konferencja Episkopatu Czech z zadowoleniem przyjęła ten fakt. Traktat może jeszcze zostać skierowany do Trybunału Konstytucyjnego.
Nowy raport pokazuje korzyści z przywrócenia przez nową administrację Białego Domu zasady „Global Protecting Life Rule”, która zabrania Stanom Zjednoczonym finansowania zagranicznych organizacji promujących lub przeprowadzających aborcje.
W liście na rozpoczęcie Wielkiego Postu, łaciński patriarcha Jerozolimy podkreśla, że „apodyktyczne dyskursy konfliktu i wzajemnych oskarżeń” nie przeszkadzają Bogu w głoszeniu słowa pojednania z Jezusem.
W ostatnich tygodniach, przed przyjęciem do szpitala Gemelli, Papież Franciszek wsparł fundusz im. księdza Roberto Sardellego na rzecz renowacji dawnego domu duchowieństwa przy Via Vergerio. Budynek ten zostanie przekształcony w 20 mieszkań dla potrzebujących, a Ojciec Święty przekazał milion euro.
W 2025 roku muzułmański miesiąc postu zbiega się z chrześcijańskim okresem pokuty, co „jest znakiem nadziei” – podkreśla patriarcha Bagdadu obrządku chaldejskiego w przesłaniu skierowanym do muzułmanów i chrześcijan. „Braterstwo ludzkie to nie tylko idea, ale droga, która nas kształtuje i którą wcielamy w nasze codzienne życie”.
Centrum duszpasterskie kościoła pw. Św. Michała Archanioła w Banmaw w Mjanmie zostało zbombardowane i zniszczone w wyniku ostrzału armii rządowej. Na szczęście nie ma ofiar, choć konstrukcja budynku została uszkodzona.
Rada Prawna KEP wydała negatywną opinię odnośnie do projektu „Zasady działania Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce” – potwierdza Prymas Polski abp Wojciech Polak. – Jest to opinia, z którą będziemy polemizować. Nie ma ona charakteru wiążącego – mówi w komentarzu dla KAI.
Archidiecezja Kafanchan w Nigerii potwierdziła tragiczną śmierć ks. Sylvestra Okechukwu, który został uprowadzony ze swojego domu w nocy 4 marca 2025 r. Jego ciało odnaleziono w Środę Popielcową.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich chce, by lekcje religii i etyki w przedszkolach i szkołach były obowiązkowe i by regulowały to ustawy. Ma gotowy obywatelski projekt. Jesteśmy przeciwni, jesteśmy zwolennikami prawa rodziców do wyboru - skomentowała dla PAP pomysł wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer.
6 marca obchodzimy Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych.
Kanadyjski rząd federalny wycofał się z finansowania poszukiwań grobów domniemanych ofiar szkół rezydencjalnych dla indiańskich dzieci. Od 2021 r. wydano na ten cel 216,5 mln dolarów, ale nie znaleziono żadnych ludzkich szczątków. Rozniecane przez media i rząd pogłoski o istnieniu tych grobów wywołały jednak falę antykościelnej agresji, w wyniku której zdewastowano bądź spalono w Kanadzie 112 kościołów.
Kolejna noc Papieża w Klinice Gemelii minęła spokojnie. Ojciec Święty odpoczywa – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Ostatni komunikat lekarski został ogłoszony wczoraj wieczorem.