Hiszpania: obrońcy życia wśród "oburzonych"

Dzisiaj mija rok odkąd w Hiszpanii weszła w życie dyskusyjna ustawa o aborcji. Przypomnieli o tym młodzi z ruchów pro-life, którzy od 3 lipca koczują na Placu Sol w Madrycie protestując w obronie życia. Ich obecność nie jest jednak dobrze widziana przez innych manifestantów wyrażających tam swoje niezadowolenie.

„Oburzeni”, zwani też „Ruchem 15 maja” od daty jego powstania, skupiają głównie ludzi młodych, ale także emerytów, bezrobotnych czy ludzi niezadowolonych ze swej pracy. Sam ruch przedstawia się jako obywatelski, demokratyczny i apolityczny. Protestuje przeciwko klasie politycznej, bankom i kryzysowi ekonomicznemu. Po 15 maja w wielu miastach „oburzeni” rozbili miasteczka namiotowe, w Madrycie na placu Sol. Choć wielu ludzi zgadza się z głównymi postulatami „Ruchu”, to jednak zwraca uwagę jego lewicowy i anarchistyczny charakter.

3 lipca wieczorem młodym z ruchów pro-life, określającym się jako „oburzeni z powodu ataków na życie”, udało się rozbić namiot na placu Sol pomimo interwencji policji. Członkowie platformy „Prawo do życia” w charakterystycznych czerwonych koszulkach protestują przeciwko ustawie o aborcji oraz projektowi ustawy o godnej śmierci. „Wydaje się jednak, że ulica należy do przyjaciół PSOE (socjalistów), a nie do obywateli – powiedział jeden z nich Jaime Hernández. – Wracamy do czasów dyktatury, ulica należy do ministra spraw wewnętrznych Rubalcaby”.

W poniedziałek „oburzeni z powodu ataków na życie” zorganizowali szereg dyskusji publicznych na temat aborcji z udziałem lekarzy i psychologów. Zostali jednak otoczeni przez członków „Ruchu 15 Maja”, którzy zaczęli skandować m. in. „Faszyści precz z placu Sol” czy „Sekta won”. Drastyczne komentarze przeciwko obrońcom życia pojawiły się także na portalach społecznościowych. W świetle wydarzeń ma się wrażenie, że demokracja jest tylko dla określonych ideologii.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław_Miłosz
  05.07.2011 23:42

  Nie zręczniej było by napisać w tytule z wielkiej litery: Oburzonych? Ostatecznie jest to nazwa własna. Znaki cudzysłowu mogą mylić, ponieważ w "nowej", żywiołowo się "kodyfikującej" internetowej ortografii, używane są (oprócz cytowania) coraz częściej do wyrażania ironii - zamiast emotikonu albo, co trudniejsze, odpowiedniego wyrażenia jej słowami. Przypuszczam, że autorom wiadomości jednak nie o taki efekt chodziło.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7