W Madrycie kilka tysięcy osób demonstrowało w sobotę na wezwanie ruchów antyaborcyjnych przeciwko "kapitulacji" rządzącej centroprawicy w sprawie reformy ustawy aborcyjnej uchwalonej w 2010 r. przez socjalistów i zezwalającej na aborcję do 14. tygodnia ciąży.
Pod hasłem "po stronie życia, kobiety i macierzyństwa" demonstrowali przeciwko stanowisku rządu Partii Ludowej (PP) premiera Mariano Rajoya m.in. uczestnicy ruchów antyaborcyjnych, którzy przybyli ponad dwustu autokarami z pięćdziesięciu miejscowości w całej Hiszpanii.
Za kapitulację PP uznali oni zaproponowany ostatecznie w parlamencie przez tę partię po paru latach burzliwych dyskusji projekt zmiany w ustawie aborcyjnej, która ogranicza się do usunięcia z ustawy artykułu zezwalającego na usuwanie ciąży (do 14. tygodnia) bez zgody rodziców przez niepełnoletnie dziewczęta od 16 do 17 roku życia.
Jest to jedyna zmiana w ustawie przeforsowanej przez socjalistów w 2010 roku. Ustawa w tym kształcie - pisze hiszpańska agencja EFE - ma zagwarantowane poparcie większości w obu izbach parlamentu.
Jeśli PP zagłosuje za ustawą w tej postaci, to będzie to "najbardziej niesprawiedliwe prawo na świecie" - oświadczył w przemówieniu podczas madryckiej demonstracji prezes Hiszpańskiego Forum Rodziny, Benigno Blanco. Ostro krytykował Partię Ludową za niedotrzymanie obietnicy wyborczej dotyczącej gruntownego zmodyfikowania ustawy z 2010 roku.
Głosowanie w parlamencie nad zmodyfikowaną ustawą ma się odbyć w końcu marca.
Stowarzyszenia wchodzące w skład szerokiej hiszpańskiej Platformy Każde Życie Jest Ważne reprezentują - według organizatorów madryckiego protestu - około czterech milionów hiszpańskich rodzin.
Benigno Blanco wyraził opinię, że poza zmianą w kwestii niepełnoletnich, rząd Partii Ludowej pozostawia regulacje prawne dotyczące przerywania ciąży, które wprowadził rząd byłego socjalistycznego premiera Jose Luisa Rodrigueza Zapatero, "absolutnie nietknięte".
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Pielgrzymi będą mogli zbierać pieczątki do specjalnego paszportu w wydaniu papierowym oraz cyfrowym.
„Nie chcę powiedzieć, że przywykliśmy do katastrof, ale wiara nas nie opuszcza”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Papież postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult 16 karmelitanek bosych z Compiègne.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).