Litwini – mimo pięćdziesięcioletnich prześladowań komunistycznych – są wciąż jednym z bardziej religijnych narodów Europy. Ponad 90 proc. określa się jako wierzący, a 79, 5 deklaruje, że jest katolikami. Na Boże Narodzenie czy Wielkanoc kościoły tradycyjnie są pełne. Jednak o wiele mniej jest systematycznie praktykujących: 10 do 15 proc.
Na skutek tej akcji stowarzyszenia rodzinne zostały zaproszone do dialogu przez parlamentarną Komisję Rodziny i Dziecka. Przekonywali posłów do konieczności opracowania dalekosiężnej koncepcji, która stała by się podstawą dalszych konkretnych kroków ustawodawczych. Kard. Backis zarządził modlitewną mobilizację w tej sprawie.
Latem 2007 r. parlamentarzyści ze Związku Ojczyzny, Litewskiej Ludowej Unii Chłopskiej oraz Partii Pracy zaproponowali przyjęcie nowej koncepcji polityki rodzinnej na Litwie. Mimo intensywnej krytyki lewicy oraz środowisk feministycznych,
15 maja 2008 r. po gorącej dyskusji parlament wyraził poparcie dla projektu (większością 69 głosów „za” wobec 4 „przeciw” i 14 „wstrzymujących się”).
Przyjęta Koncepcja w spójny sposób prezentuje zagadnienia rodziny, począwszy od definicji rodziny jako związku mężczyzny i kobiety, nakierowanego na wychowanie dzieci. Zapis taki wyklucza możliwość prawnego uznania tzw. związków partnerskich. Autorzy dokumentu wskazali także na niebezpieczny spadek liczby urodzeń, biedę rodzin wielodzietnych i trudności jakie są konsekwencją emigracji. Ostatnia część Koncepcji to zestaw konkretnych propozycji i rozwiązań prawnych, mających poprawić sytuację rodziny.
Kościół popiera także próby zmian ustawodawstwa w kwestii aborcji, aczkolwiek w tym zakresie sytuacja jest trudna. Kard. Backis uważa, że zmianę prawa na Litwie poprzedzić trzeba szeroką kampanią na rzecz uświadomienia społeczeństwa. Problemem jest proaborcyjna świadomość. Sondaże pokazują, że ludzie tak się przyzwyczaili przez 50 lat do aborcji, że większość jest za.
Przed kilkoma miesiącami przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, poseł Waldemar Tomaszewski, zaproponował projekt ustawy ograniczającej dostępność aborcji. Spotkało się to z ostrą krytyką środowisk proaborcyjnych, które mają świetne dojście do mediów. Jedynym praktycznie głosem broniącym nowego projektu było oświadczenie grupy posłów chadeckich z Parlamentu Europejskiego, którzy – wbrew rozpowszechnionej propagandzie – tłumaczyli, że Unia Europejska nie wymaga wolnego dostępu do aborcji, a sprawę tę pozostawia prawodawstwu krajowemu.
Świeccy – nowe ruchy
Wedle kard. Backisa, Kościół na Litwie nie odpowie na współczesne wyzwania, jeśli do pracy apostolskiej nie zmobilizuje świeckich. Podkreśla, że formacja wspólnot parafialnych, ruchów i stowarzyszeń jest dlań sprawą fundamentalną. I faktycznie, odnosi się wrażenie, że zaufanie duchownych i litewskiej hierarchii do świeckich jest duże. To świeckim biskupi powierzyli prowadzenie Centrów Rodziny i Centrów Młodzieży, w ich rękach znajduje się niemal cała katechizacja. Nie brakuje ludzi świeckich wśród redaktorów naczelnych katolickich mediów.
Przykładem jest Centrum Informacyjne Konferencji Biskupów z siedzibą w Kownie. Prowadzi je kilku świeckich, na czele z Gediminasem Zukasem, Kastantasem Lukenasem i Dale Smerauskaite. Ośrodek ten redaguje oficjalną stronę internetową Kościoła i wydaje dwutygodnik „Wiadomości Kościoła”. Tłumaczy najważniejsze dokumenty watykańskie. Świeccy bywają też rzecznikami biskupów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.