Belgia zalegalizuje eutanazję dzieci?

- W Belgii praktykuje się eutanazję niepełnoletnich, wszyscy o tym wiemy - powiedział belgijski "lekarz"

W Belgii praktykuje się eutanazję niepełnoletnich, wszyscy o tym wiemy - przyznał przed komisjami Senatu Dominique Biarent, kierujący oddziałem intensywnej terapii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego im. Królowej Fabioli w Brukseli. Chodzi jak najbardziej o czynną eutanazję - dodał lekarz, odpowiadając na pytania parlamentarzystów, którzy zastanawiają się nad rozszerzeniem dopuszczalności eutanazji, legalnej w tym kraju od 2002 r., o osoby małoletnie.

Biarent zaapelował do senatorów z obradujących wspólnie komisji spraw społecznych i sprawiedliwości o wprowadzenie prawnych ram dla eutanazji osób niepełnoletnich.

Parlamentarzyści zastanawiają się, czy należałoby wprowadzić dolną granicy wieku, czy też raczej wprowadzić definicję bardziej płynną: zezwolić na eutanazję od momentu, w którym młody człowiek będzie miał wystarczającą zdolność używania rozumu.

Według pierwszych ekspertów przesłuchanych przez komisje, ustalenie dolnej granicy wieku w perspektywie rozszerzenia prawa do eutanazji o osoby niepełnoletnie, nie jest oczywiste. Flamandzki komisarz ds. praw dziecka Bruno Vanobbergen zaproponował wiek 12 lat, podczas gdy inni specjaliści odwoływali się raczej do „zdolności rozeznawania” przez dziecko. Z kolei waloński delegat ds. praw dziecka Bernard De Vos wspomniał o 15 latach jako o wieku umożliwiającym podejmowanie decyzji niezależnie od woli rodziców.

Rozszerzeniu prawa do eutanazji sprzeciwiła się natomiast profesor biologii molekularnej Christel Van Geet z Uniwersytetu Katolickiego w Leuven. Wskazała, że jest to „wielki problem moralny” i zastanawiała się, czy można go w ogóle rozstrzygnąć na drodze prawnej. Przywołała też oficjalne statystyki z Holandii i Belgii, według których nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku eutanazji na osobach poniżej 19 lat.

«« | « | 1 | » | »»
 • kaz
  01.03.2013 21:41
  Belgia-najdziwniejszy kraj świata.Powstała głownie dlatego ze część flamandów chciała zyc w katolickim kraju i oderwac sie od protestanckiej Holandii.Dzisiaj mają najwiecej rozwodów na świecie,kościoły od dawna puste,rozwiązłość,wszelkie wynaturzenia a teraz eutanazje dla dzieci.Oprócz tego dwa nie lubiace się narody żyjące jakby w dwóch róznych krajach nie majace ze soba żadnych związków (moze jedynie narodowa reprezentacja w piłce noznej).Ich stolica to symbol dziwnego tworu- Unii Europejskiej,dziwnego jak dziwna jest sama Belgia.
 • MacBlacker
  04.03.2013 11:12
  Wprowadzają w czyn idee Hitlera!
  To się nazywa zwycięstwo zza grobu.
 • Michał
  04.03.2013 16:15
  Mam nadzieję, że ktoś kiedyś osądzi ideologów gender. I eutanazistów. Ale jaka tragedia musi się wydarzyć, by ludzkość się opamiętała?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10