Wietnam: Miny i pałki przeciw katolikom

Dwie miny eksplodowały pod kaplicą Con Cuong w środkowym Wietnamie. W budynku misji nocowały dwie zakonnice, które nie odniosły obrażeń. Eksplozja zniszczyła jednak pomieszczenia należące do tamtejszej wspólnoty parafialnej.

W oświadczeniu wydanym przez diecezję Vinh wezwano władze prowincji do zapewnienia bezpieczeństwa katolikom i przestrzegania wolności wyznania. Był to już drugi atak na tę katolicką stację misyjną, jaki lokalni funkcjonariusze bezpieczeństwa przeprowadzili w ciągu dwóch tygodni. Katolikom zarzuca się brak rejestracji działalności religijnej, choć z drugiej strony ich dokumenty są blokowane przez reżimową administrację.

13 listopada wietnamska bezpieka dokonała najścia na ten sam ośrodek w czasie rekolekcji dla świeckich. W incydencie wzięło udział ponad 300 napastników z różnych służb. Kaplicę w Con Cuong obrzucono kamieniami, a przy pomocy megafonów i syren zagłuszano Mszę. Tajniacy wtargnęli również do kaplicy i wzniecali przepychanki, które miały sprowokować katolików. Diecezja Vinh zdecydowała się nie informować mediów po pierwszym najściu i rozwiązać nieporozumienie na drodze negocjacji. Wola strony kościelnej nie została jednak uszanowana – czytamy w oświadczeniu wietnamskiej diecezji.

Tymczasem w Hanoi doszło do kolejnego incydentu wokół parafii Thai Ha. Siły bezpieczeństwa pobiły i aresztowały ok. 30 osób biorących udział w protestach przeciwko zawłaszczeniu kościelnego terenu. Wśród zatrzymanych znalazło się trzech redemptorystów, którzy pracują w tej znanej stołecznej parafii.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8