Ponad 30 afrykańskich krajów zapowiedziało swój udział w kampanii przeciwko handlowi ludźmi, zorganizowanej przez Panafrykańską Katolicką Sieć Teologiczno-Pastoralną (PACTPAN). Inicjatywa rozpoczęła się 8 lutego, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Józefiny Bakhity, patronki ofiar handlu ludźmi.
Głównym założeniem kampanii jest modlitwa i podnoszenie świadomości na temat handlu ludźmi. W tym roku w ponad 30 krajach Afryki w tej intencji odprawione zostaną Msze święte. 8 lutego odbyły się również pokojowe marsze pod hasłem „Przywracanie nadziei w Afryce: Jubileuszowe wezwanie do zakończenia handlu ludźmi”.
Koordynatorem kampanii jest dyrektor programowa PACTPAN, siostra Leonida Katunge ze Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa z Mombasy. Poinformowała, że w sumie w do inicjatywy zgłosiło się ponad 22 tysiące osób z 35 krajów. Kraje, które ujawniły swoje kampanijne plany to: Nigeria, Sierra Leone, Zambia, Lesotho, Kamerun, Tanzania i Senegal.
Siostra Katunge podkreśliła, że kampania przeciwko handlowi ludźmi jest głęboko związana z tematem Roku Jubileuszowego 2025 „Pielgrzymi nadziei”. „Opieramy się na wezwaniu Ewangelii świętego Łukasza do wyzwolenia i sprawiedliwości dla wszystkich jeńców, a tym razem dla tych, którzy są związani ze współczesnym niewolnictwem” – zaznaczyła.
Siostra Katunge jest praktykującym adwokatem w Sądzie Najwyższym Kenii. Wielokrotnie zabierała głos, podkreślając wielkie zło procederu handlu ludźmi w Afryce. Przedstawiała konkretne przypadki pracy przymusowej, wykorzystywania seksualnego i handlu dziećmi, a także pozyskiwania organów.
Sieć PACTPAN przygotowała wiele różnych działań w ramach obchodów Roku Jubileuszowego 2025. Ich celem jest podniesienie świadomości na temat handlu ludźmi w Afryce. Przedstawiciele organizacji planują uczestnictwo w obchodach ONZ-owskiego Dnia Ofiar Handlu Ludźmi 30 lipca. Odbędą się również międzywyznaniowe modlitwy za ofiary handlu ludźmi, warsztaty edukacyjne oraz zbiórki pieniędzy na wsparcie osób, które przeżyły ten proceder.
Odbędą się również konferencje z udziałem polityków, które mają być drogą do wprowadzenia bardziej rygorystycznych środków przeciwdziałania handlowi ludźmi. Planowane są też festiwale kulturalne promujące jedność i nadzieję w ramach Roku Jubileuszowego 2025.
Sieć afrykańskich teologów chce też utworzyć ośrodek w Afryce, w którym młodzi ludzie, zwłaszcza dziewczęta, będą uczone umiejętności chroniących je przed handlarzami ludźmi.
Św. Józefina Bakhita, patronka ofiar handlu ludźmi, sama doświadczyła niewolnictwa w Sudanie w XIX wieku. W 2000 roku została kanonizowana przez papieża Jana Pawła II, stając się pierwszą świętą pochodzącą z Sudanu. Jej historia stała się inspiracją dla działań na rzecz godności człowieka i walki ze współczesnymi formami wyzysku.