Pakistańscy chrześcijanie w Jaranwali starają się powrócić do normalnego życia po atakach wzburzonego muzułmańskiego tłumu w połowie sierpnia. Sytuacja nadal jest jednak niespokojna. W niedzielę postrzelony został protestancki pastor.
Pomagajcie ludziom karmić się słowem Bożym, aby Pismo Święte rzeczywiście stało się dziedzictwem wszystkich – prosił papież włoskich biblistów. Dziś rano przyjął na audiencji uczestników krajowego tygodnia biblijnego. Jest on poświęcony przymierzom, które zawarł Bóg w historii zbawienia z Noem, Abrahamem i z Izraelem.
W archiwach Papieskiego Instytutu Biblijnego - "Biblicum" w Rzymie odkryto wcześniej niepublikowany dokument. Zawiera on listę osób, które szukały schronienia przed narodowosocjalistycznymi prześladowaniami w instytucjach kościelnych w Wiecznym Mieście. To mała sensacja dla historyków.
Chcemy o rodzinie Ulmów opowiadać Polsce i światu - powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz sekretarz Komitetu Prezydenta RP ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów Grażyna Ignaczak-Bandych.
Uważam, że politycy w RPA wykorzystują imigrantów jako kozła ofiarnego własnych niepowodzeń - mówi o. Russell Pollitt SI, dyrektor Instytutu Jezuickiego w Johannesburgu.
Rodzina Ulmów, która zostanie beatyfikowana 10 września, stała się symbolem Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej - powiedział Radiu Watykańskiemu i serwisowi Vatican News przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Jego zdaniem, beatyfikacja ta pogłębia więzi katolicko-żydowskie.
Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych wydała notę dotyczącą najmłodszego dziecka Wiktorii i Józefa Ulmów, które wraz z nimi poniosło męczeńską śmierć za ukrywanie Żydów. Poniżej zamieszczamy ją w pełnym brzemieniu.
Zamordowana w czasie niemieckiej okupacji za ukrywanie Żydów rodzina Ulmów - Józef, Wiktoria i ich siedmioro dzieci - zostanie beatyfikowana w najbliższą niedzielę w Markowej na Podkarpaciu. Według jedynie szacunkowych obliczeń od 300 do ponad 1500, a być może więcej - taka jest liczba Polaków, którzy zostali zamordowani przez Niemców w czasie II wojny światowej za ratowanie życia Żydów. Tak naprawdę jednak dokładna liczba i ratujących, i ratowanych nigdy nie będzie znana. O wiele więcej natomiast można powiedzieć zarówno o metodach pomocy i represji, jak i motywacjach tych, którzy odważyli się pomagać.
„Naszym głównym zaangażowaniem musi być opieka duszpasterska nad Ukraińcami na całym świecie” – tak o tematyce odbywającego się obecnie w Rzymie synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego mówi bp Kenneth Nowakowski.
„To spotkanie było czasem wzajemnego słuchania oraz okazją do otwartego i szczerego dialogu” – tymi słowami opisał abp Światosław Szewczuk 2-godzinną rozmowę między Papieżem a uczestnikami synodu ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego.
Od jutra do niedzieli 10 września potrwają obchody ku czci Maryi oraz świętych Chryzanta i Darii w dzielnicy III Rzymu - Castel Giubileo. Będą codzienne Eucharystie, nocna procesja, ale także zabawy i pokazy pirotechniczne. Kto jeszcze na urlopie/wakacjach w Wiecznym Mieście, może zachwycić się lokalnymi zwyczajami.
Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci zostaną 10 września ogłoszeni błogosławionymi. W marcu 1944 roku cała dziewięcioosobowa rodzina została zamordowana przez Niemców za udzielenie schronienia Żydom. O ich czynie wiadomo już bardzo wiele, ale warto też wiedzieć kim byli na co dzień Józef i Wiktoria Ulmowie, czym żyli oraz jakie mieli pasje.
Papież Franciszek zaapelował w środę do Polaków podczas audiencji generalnej, aby byli "świadkami prawdy, sprawiedliwości i braterskiej miłości". Podsumował również swą niedawną wizytę w Mongolii.
Najnowszy film dokumentalny pt. „Tętno”, opowiadający o wartości życia ludzkiego w kontekście aborcji, można już obejrzeć w całości na YouTubie. - Staraliśmy z największą delikatnością pokazać coś ponad to, czym od lat żyje nasz publiczny spór na temat walki o życie. Bez atakowania kogokolwiek, bez oceniana. Szukając bardziej podpowiedzi i rozwiązań aniżeli wykluczeń - przyznaje Stefan Czarnecki, odpowiedzialny za scenariusz produkcji.
Ulmowie są przykładem dla każdej rodziny, aby żyć Ewangelią na co dzień - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki z okazji zbliżającej się beatyfikacji Rodziny Ulmów, która odbędzie się 10 września w Markowej.
Sudan Południowy to najmłodsze państwo świata, które zdążyło już przeżyć wojnę domową, a wciąż jego przyszłość jest niepewna.
Szkolnictwo na Ukrainie boryka się wieloma problemami, najtrudniej jednak stawić czoło codziennym realiom wojny, kiedy giną ojcowie lub wracają okaleczeni do domu czy wciąż walczą na linii frontu.
„Myślimy różnie, ale wiele spraw nas łączy” – powiedział przewodniczącym Episkopatu Azji Środkowej, bp José Luisem Mumbielą Sierrą w wywiadzie z Radiem Watykańskim i Vatican News. Podsumował on 43. podróż apostolską Papieża Franciszka dzieląc się swoim osobistym doświadczeniem.
Ta wizyta przekroczyła wszelkie nasze oczekiwania. Swym świadectwem, prostym i pokornym, Papież zjednał sobie ludzi ze wszystkich środowisk – mówi Radiu Watykańskiemu zwierzchnik Kościoła katolickiego w Mongolii.
Wszyscy są zobowiązani do ochrony demokracji – przypomniał w Berlinie nuncjusz apostolski przy Unii Europejskiej.
Prawosławny patriarcha Konstantynopola po raz kolejny potępił postawę moskiewskiego patriarchatu względem wojny na Ukrainie.
Ojciec Święty złożył dziś rano wizytę w Dykasterii Nauki Wiary. Jak podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej Papież chciał podziękować w ten sposób kard. Luisowi Ladarii SJ, który od 2017 r. stał na czele tej Dykasterii.
To pomysł nowego proboszcza parafii Matki Bożej Anielskiej, by dzwony biły dla każdego miejscowego noworodka. Tymczasem cała Pietrelcina przygotowuje się do rocznicy otrzymania stygmatów przez swojego najsławniejszego mieszkańca.
Czytamy o tym w podpisanej przez hierarchę oficjalnej nocie Dykasterii ds. Kanonizacyjnych. Kard. Marcello Semeraro już wcześniej podkreślał, że siódme dziecko Józefa i Wiktorii narodziło się w chwili męczeństwa rodziny.
Można powiedzieć, iż jeszcze żaden proces beatyfikacyjny nie został przeprowadzony tak skrupulatnie jak w przypadku abp. Fultona Sheena, i to z punktu widzenia prawa zarówno kanonicznego, jak i cywilnego. We wszystkich tych dochodzeniach nie znaleziono nic, co mogłoby zatrzymać ten proces. Mowił o tym w wywiadzie dla Catholic News Agency ks. Jason Grey, przewodniczący Fundacji Fultona Sheena. Wyraził też przekonanie, że działania te potwierdziły heroiczność cnót sługi Bożego. Wyjaśnił ponadto, dlaczego na trzy tygodnie przed wyznaczoną już na grudzień 2019 datą beatyfikacji została ona nagle wstrzymana.