Sudan Południowy to najmłodsze państwo świata, które zdążyło już przeżyć wojnę domową, a wciąż jego przyszłość jest niepewna.
Wizyty Papieża i kard. Pietro Parolina dały temu kraju impuls do poszukiwania lepszej przyszłości. Podstawowym wyzwaniem jest jedność - musimy nauczyć się współpracować i myśleć w kategorii całego narodu, nie zaś każdy według swoich wąskich interesów – mówi Radiu Watykańskiemu biskup Rumbeku, Christian Carlassare.
Nie jest to łatwe zadanie, szczególnie że wciąż żywe są rany zadane przez wojnę. Ponadto, podczas gdy w kraju panuje nędza, nie brakuje tam broni. Musimy zacząć od rozbrojenia naszych serc – podkreśla bp Carlassare.
„Mamy do czynienia z ogromnym ubóstwem i wielkimi wyzwaniami. Wciąż jest wielu uchodźców wewnętrznych, a ponadto napływają uchodźcy z Sudanu [obecnie pogrążonego w wojnie domowej]. Gospodarka nie funkcjonuje dobrze, mamy inflację, bardzo wysokie koszty utrzymania i jednocześnie niestety jest mało pracy. Pogłębia się więc ubóstwo i wiele osób nie ma dostępu do podstawowych usług. Do tego dochodzą zmiany klimatyczne, które poważnie wpływają na gospodarkę kraju. Gdy spojrzymy na rolnictwo: w naszym regionie w tym roku nie mieliśmy dobrych zbiorów, ponieważ deszcze były bardzo nieregularne. A na innych obszarach było jeszcze gorzej, bo wystąpiły powodzie, wiele gruntów, które być może nadawałyby się do uprawy, zostało utraconych. Więc zawsze znajdujemy się w sytuacji niedoboru, w której 2/3 populacji cierpi z powodu głodu. Nie jest łatwo odpowiedzieć na te wszystkie trudności. Myślę, że wizyta Papieża Franciszka dała nową świadomość rządzącym, aby dać przestrzeń do dialogu, także z tymi, którzy nie są częścią obecnego rządu. Myślę też, że na poziomie obywateli istnieje teraz głębsza świadomość, że pokój naprawdę zależy przede wszystkim od ludzi dokonujących wyborów na rzecz pokoju.“
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.