Najnowszy film dokumentalny pt. „Tętno”, opowiadający o wartości życia ludzkiego w kontekście aborcji, można już obejrzeć w całości na YouTubie. - Staraliśmy z największą delikatnością pokazać coś ponad to, czym od lat żyje nasz publiczny spór na temat walki o życie. Bez atakowania kogokolwiek, bez oceniana. Szukając bardziej podpowiedzi i rozwiązań aniżeli wykluczeń - przyznaje Stefan Czarnecki, odpowiedzialny za scenariusz produkcji.
Reżyserem obrazu i autorem zdjęć jest Jan Sobierajski.
Jak podkreślają twórcy, celem filmu „Tętno” telewizji TVP1, jest skonfrontowanie aborcji z najnowszymi badaniami naukowymi, a także pokazanie alternatywy i możliwości wyboru innego rozwiązania. Film miał swoją premierę w poniedziałek na antenie TVP 1, dostępny jest też dla wszystkich, za pośrednictwem platformy YouTube.
- Staraliśmy z największą delikatnością pokazać coś ponad to, czym od lat żyje nasz publiczny spór na temat walki o życie. Bez atakowania kogokolwiek, bez oceniana. Szukając bardziej podpowiedzi i rozwiązań aniżeli wykluczeń. Ufamy, że powstał z tego jakiś pierwiastek Dobra. I tego Dobra się trzymajmy. O to Dobro dbajmy. Bo ono jest naprawdę ciche i kruche. Mam takie ciche marzenie, żeby ten film i cała prawie roczna praca nad nim wykonana przyczyniły się choćby w najmniejszym stopniu do tego, żeby to Dobro było ciut bardziej nam odkrywane – podsumował Czarnecki.
Autorzy pochylają się nad argumentami zwolenników aborcji, próbując znaleźć na nie odpowiedzi w świecie nauki. Reżyser filmu podkreślił, że dołożył wszelkich starań by realizować dokument z poszanowaniem dla poglądów i decyzji każdej strony sporu wokół aborcji. Zapewnił, że film bazuje na nauce i medycynie, a każdy argument jest rozkładany na czynniki pierwsze i wnikliwe analizowany. Dodatkowym walorem jest przedstawienie punktu widzenia dwóch kobiet, które stanęły w obliczu dramatycznej sytuacji i ich historii.
- Głos w filmie zabierają autorytety ze świata nauki, którzy pochylają się nad argumentami zwolenników i przeciwników terminacji ciąży. Nagrywaliśmy materiał również poza granicami Polski. „Tętno” to nie tylko dokument próbujący pokazać aborcję w świetle badań naukowych, ale przede wszystkim jest to film pokazujący alternatywę i możliwość wyboru - zaakcentował Jan Sobierajski.
W „Tętnie” swoje opinie wyrażają liczne autorytety, zarówno z dziedziny samej genetyki, ginekologii, czy położnictwa. Wśród nich znajdują się m.in. prof. dr hab. Janusz Gadzinowski, rof. dr hab. Andrzej Kochański, prof. dr hab. Dorota Kornas-Biela, prof. dr hab. Joanna Szymkiewicz-Dangel, dr Ewa Ślizień-Kuczapska oraz dr Krzysztof Wąsowski.
- "Tętno" to nie tylko film o aborcji. To nie tylko dokument próbujący pokazać ją w świetle badań naukowych. To nie tylko produkcja pokazująca aborcję oczami ludzi, którzy zwykle o aborcji wolą się nie wypowiadać. Ale przede wszystkim jest to film pokazujący alternatywę. Alternatywę, czyli cały wachlarz rozwiązań i opcji, które mają pomóc kobietom, stojącym przed możliwością abortowania własnego dziecka podjąć inną decyzję – zachęcają twórcy.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.