Specjalny wysłannik papieża Franciszka kardynał Matteo Zuppi wyrusza we wtorek do Pekinu, gdzie ma spotkać się z przedstawicielami najwyższych władz ChRL, aby rozmawiać o możliwościach zakończenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie - podał włoski dziennik "La Repubblica".
12 września mija druga rocznica beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, człowieka wielkiej wiary, umiejącego przebaczać wrogom, kochającego ojczyznę i męża stanu, który przeprowadził Kościół w Polsce przez trudne lata komunizmu.
Błogosławiona matka Elżbieta Róża Czacka była pionierką polskiej tyflologii - opracowała rodzimą wersję alfabetu Braille'a i systemy skrótów ortograficznych. Będąc niewidomą, założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, by pomóc chorym czuć się pełnowartościowymi członkami społeczeństwa.
Wspólnota ma własny dom dla gości oraz gospodarstwo rolne.
Syryjski Prawosławny Kościół Malankarski jest jednym z dwóch rodzimych Kościołów chrześcijańskich tego kraju.
Tragedie zaczynają się, gdy celem nie jest już człowiek, ale produktywność.
Kwestie polityczne, społeczne czy gospodarcze są przedstawiane z punktu widzenia antropologii chrześcijańskiej.
Trwa dramat mieszkańców Maroka, którzy w ubiegły piątek ucierpieli w skutek silnego trzęsienia ziemia. Liczba ofiar sięga już niemal 2,5 tys. Nadal trwa akcja ratunkowa. Z obawy przed wybuchem epidemii ciała ludzi i zwierząt są chowane w zbiorowych mogiłach.
O niezwykłym napisie w jednej z sal Sekretariatu Stanu, której wystrój jest przypisywany warsztatowi Rafaela – „morte Mussolini” („śmierć Mussoliniemu”) piszą w eseju opublikowanym przez portal Vatican News dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielli i redaktor Robert Cetera. Wskazują oni na „ukryte świadectwo dziejów XX wiek
Wspólnota jednego z Kościołów w Ugandzie ustanowiła rekord świata w klaskaniu.
W niedzielę przez cały dzień Telewizja Polska relacjonowała uroczystości związane z beatyfikacją rodziny Ulmów. Transmisję mszy beatyfikacyjnej obejrzało w TVP1 prawie 1 mln osób - poinformowała TVP, powołując się na dane Nielsen Media.
Na rok propedeutyczny do Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie zgłosiło się 14 kandydatów. Jak informuje uczelnia, jest to największa liczba wśród polskich seminariów diecezjalnych i zakonnych.
W Bibliotece Uniwersyteckiej w Lipsku naukowcy odkryli pozostałości prawdopodobnie najstarszego znanego rękopisu z tekstem słynnego teologa i mistyka Mistrza Eckharta.
Caritas Polska ogłosił zbiórkę na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Maroku. Na początku organizacja przekazała marokańskiemu Caritasowi 100 tys. zł. Zostaną za to kupione agregatory prądotwórcze, woda, jedzenie, namioty i koce - poinformowała organizacja.
Powstał on z inicjatywy Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW.
Od grobu św. Piotra mówimy Rzymowi i światu: Ukraina trwa! Ukraina walczy! Ukraina się modli! – zapewnił arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk 10 września br. w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) przewodniczył Boskiej Liturgii w koncelebrze z uczestnikami Synodu Biskupów, który obraduje w Rzymie. Biskupi UKGK z całego świata upamiętnili 400. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Jozafata i modlili się o sprawiedliwy pokój w Ukrainie. W liturgii wziął udział były prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich, kard. Leonardo Sandri.
We wspólnej modlitwie papież Franciszek wraz z dwunastoma przedstawicielami innych Kościołów chrześcijańskich będzie się modlił w intencji zbliżającego się Synodu Biskupów.
Przez ten czas wojny Kościół nauczył się, że musi być blisko ludzi. Jeśli na miejscu jest kapłan, to ludzie przyjdą i to również ci, którzy jeszcze do niedawna byli niewierzący i nie umieją nawet się przeżegnać – mówi Radiu Watykańskiemu greckokatolicki egzarcha Charkowa. Podkreśla, że sytuacja na wschodniej Ukrainie nadal jest bardzo trudna, choć lepsza niż na początku wojny.
Na zakończenie modlitwy Anioł Pański Papież po raz kolejny dał wyraz solidarności z ofiarami trzęsienia ziemi w Maroku. Lista ofiar przekroczyła już 2 tys. osób i stale rośnie. Drugie tyle jest rannych, z tego wielu znajduje się w stanie krytycznym.
O potrzebie poszukiwania dobra, gdy stosujemy upomnienie braterskie mówił Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański” w Watykanie. Ta bowiem kwestia poruszana jest we fragmencie Ewangelii czytanym w XXIII niedzielę zwykłą roku A (Mt 18, 15-20).
O potrzebie poszukiwania dobra, gdy stosujemy upomnienie braterskie mówił Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański” w Watykanie. Ta bowiem kwestia poruszana jest we fragmencie Ewangelii czytanym w XXIII niedzielę zwykłą roku A (Mt 18, 15-20). Papież wspomniał też o beatyfikowanej dziś rodzinie Ulmów.
W Gietrzwałdzie zakończyła się uroczysta Msza św. odpustowa Narodzenia NMP, połączona z obchodami 146. rocznicy objawień NMP w Gietrzwałdzie i 57. Dożynkami Archidiecezjalnymi. "Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali Różaniec!" - bp Romuald Kamiński przypomniał w homilii słowa Matki Bożej, wypowiedziane podczas objawień.
Szczególna wymowa dzisiejszej beatyfikacji polega także na tym, że do chwały ołtarzy zostaje wyniesiona cała rodzina, połączona nie tylko więzami krwi, ale także wspólnym świadectwem danym Chrystusowi aż do ofiary własnego życia – podkreślił prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, kard. Marcello Card. Semeraro w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. z beatyfikacją rodziny Ulmów w Markowej w Polsce.
Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty przypomniał o dzisiejszej beatyfikacji w Markowej Józefa i Wiktorii Ulmów oraz siódemki ich dzieci, oraz zachęcił do naśladowania ich miłości do bliźniego znajdującego się w potrzebie.
Rodzina Ulmów ukrywała Żydów, nawet pomimo tego że Niemcy karali za to śmiercią. Powodem, dla którego Ulmowie zdecydowali się zaryzykować życie, była ich głęboka, tradycyjna wiara katolicka - napisał arcybiskup Stanisław Gądecki w tekście opublikowanym na litewskim portalu religijnym Bernardinai.