Przez ten czas wojny Kościół nauczył się, że musi być blisko ludzi. Jeśli na miejscu jest kapłan, to ludzie przyjdą i to również ci, którzy jeszcze do niedawna byli niewierzący i nie umieją nawet się przeżegnać – mówi Radiu Watykańskiemu greckokatolicki egzarcha Charkowa. Podkreśla, że sytuacja na wschodniej Ukrainie nadal jest bardzo trudna, choć lepsza niż na początku wojny.
Wiemy, że nie możemy być bierni i obojętni, musimy być blisko ludzi w tym trudnym czasie wojny - mówi bp Wasyl Tuczapeć.
Greckokatolicki egzarcha Charkowa przyznaje, że podczas wojny ludzie odkryli nowe oblicze Kościoła. Przekonali się, że ich potrzeby nie są mu obojętne. Bp Tuczapeć zauważa, że w takich trudnych sytuacjach, Kościół nie może się obawiać tego, że ma ograniczone możliwości pomocy. Okazuje się bowiem, że kiedy Kościół stara się pomagać, to znajdują się też środki, darczyńcy, którzy są gotowi go wesprzeć.
Ukraiński egzarcha przyznaje jednak, że coraz trudniej jest zdobyć niezbędną pomoc humanitarną, a potrzeby bynajmniej nie maleją, ludzie są wewnętrznie poranieni przez trwającą od półtora roku wojnę. W sposób szczególny dotyczy to najmłodszych – mówi bp Tuczapeć.
[ Najbardziej przeżywają to dzieci. Dla nich jest to najbardziej dramatyczne. Dlatego nawet rodzice zwrócili się do nas z prośbą, aby pomóc dzieciom, które siedzą w schronach, bo nauczanie nadal jest on line, szkoły i przedszkola nie pracują. Rodzice poprosili nas, abyśmy organizowali spotkania dla dzieci. Odbywają się one w dolnym pomieszczeniu naszej cerkwi. Dzieci malują, grają, tańczą, rozmawiają. Pomaga im to radzić sobie z wojenną traumą. Latem prowadziliśmy obozy, które nazywają się „Wesołe wakacje z Bogiem”. Na tydzień przejechali seminarzyści, siostry zakonne i animatorzy. Przygotowali całodzienny program dla tych dzieci: gry, zabawy, ale też modlitwa, katechezy. Widzimy, że dzięki temu mają jakąś rozrywkę podczas wojny. ]
Rozmawiając z Radiem Watykańskim, bp Tuczapeć dodaje, że Ukraina nadal potrzebuje pomocy z zewnątrz, w tym militarnej. Modlimy się za naszych żołnierzy, ale oni potrzebują uzbrojenia, aby móc nas obronić i wyzwolić nasze ziemie od rosyjskiego agresora – dodaje.
Ze szczególnym słowem greckokatolicki egzarcha Charkowa zwraca się również do Polaków.
„Bardzo dużo pomocy otrzymaliśmy również z Polski, od Caritas, ale też od dobroczyńców, którzy sami przyjeżdżali do nas i przywozili pomoc busami. Dlatego najpierw chcę podziękować wszystkim ofiarodawcom, którzy przekazywali pomoc dla Ukrainy. I jeszcze raz chcę się do nich zwrócić, ponieważ wojna trwa, ludzie potrzebują pomocy i dlatego proszę, by jeśli ktoś może, to dalej pomagał naszemu narodowi przeżyć ten ciężki czas wojny.“
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.