– W wielu polskich rodzinach występuje problem opieki nad chorymi onkologicznie – powiedział ks. Marek Kujawski, założyciel Hospicjum Królowej Apostołów.
Jutro po południu na placu św. Piotra, pod hasłem „Together – Razem”, odbędzie się z ekumeniczne czuwanie modlitewne przed Synodem o synodalności. Przewidziano symultaniczne tłumaczenia wszystkich modlitw i wystąpień na osiem języków, w tym również na język polski.
Dzisiaj przypada Światowy Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia.
„Sztuczna inteligencja i mądrość serca: dla w pełni ludzkiej komunikacji” – to temat 58. Światowego Dnia Komunikacji w 2024 r., który wybrał Papież Franciszek. „Ważne jest, aby kierować sztuczną inteligencją i algorytmami, aby w każdym człowieku istniała odpowiedzialna świadomość wykorzystania i rozwoju tych różnych form” – podkreśla Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Górski Karabach jako niezależna ormiańska enklawa przestaje istnieć.
Podstawowym zadaniem jest znalezienie sposobów, aby Caritas nie stał się jedynie organizacją pozarządową, która realizuje projekty oraz zbiera pieniądze – podkreśla nowy prezes Caritas Afryka, ks. Pierre Cibambo w wywiadzie dla Vatican News. Dodaje, że Caritas to wspólnota ludzi Kościoła, którzy pomagają sobie nawzajem.
Fundamentalne jest poznanie polskiej rzeczywistości. Szczególnie na początku, będzie dla mnie bardzo ważne, aby spotykać się i rozmawiać z ludźmi, którzy mogą dać mi wizję Kościoła i społeczeństwa, abym mógł następnie działać – pokreślił w rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News nuncjusz apostolski w Polsce, abp Antonio Guido Filipazzi, którego w czwartek Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji.
Kard. Grzegorz Ryś, wprowadzając w temat XXIII Międzynarodowej Konferencji z cyklu „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej”, zarysował rozwój chrześcijańskiej doktryny o wojnie sprawiedliwej. „Nie wojna a solidarność okazuje się gwarantem sprawiedliwego pokoju” - mówił za św. Janem Pawłem II.
Zapowiedziany na 30 września dziewiąty już konsystorz (w ciągu 10 lat pontyfikatu), na którym Franciszek mianuje 21 nowych kardynałów, jest okazją do przypomnienia dziejów i miejsca tej godności w hierarchicznej strukturze Kościoła katolickiego. Po tej decyzji papieskiej Kolegium Kardynalskie liczyć będzie 242 członków, w tym 137 uprawnionych do udziału w konklawe, gdyby do niego doszło obecnie, a więc formalnie znacznie przekracza to ustanowioną jeszcze przez Pawła VI górną granicę 120 elektorów.
W sobotę 30 września o godz. 10.00 na placu św. Piotra papież Franciszek będzie przewodniczył zwyczajnemu konsystorzowi publicznemu w celu kreacji 21 nowych kardynałów. Jest wśród nich Polak, abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.
W dniach 26-28 września na terenie Ośrodka Caritas Archidiecezji Gdańskiej w Warzenku, odbyło się spotkanie dyrektorów wydziałów duszpasterskich z całej Polski. Zebranie przygotowała Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski we współpracy z Wydziałem Duszpasterskim Archidiecezji Gdańskiej.
Prawdą jest, że osoba, która ryzykuje swoje życie, nie robi tego dla sportu. Ci, którzy opuszczają swój kraj i udają się w poszukiwaniu lepszej przyszłości, ryzykując życiem, robią to, ponieważ naprawdę żyją w nieznośnych, czasem nieludzkich warunkach. Tak więc to, co mówi papież, jest prawdą, wyjeżdżają w poszukiwaniu życia, to znaczy godnego życia, lepszego życia dla siebie i swoich rodzin. Myślę, że Europa nie jest tego świadoma – podkreśla kard. Cristóbal López Romero SDB.