Synodalność to nowy sposób bycia Kościołem – mówi bp Coffi Roger Anoumou z diecezji Lokossa w Beninie. W rozmowie z „La Croix Africa” hierarcha wylicza priorytety Kościoła w Afryce, które jej delegaci zamierzają przedstawić na październikowym zgromadzeniu Synodu Biskupów na temat synodalności.
Sytuacja Kościoła w Mongolii niezwykle wyróżnia się na tle wspólnot w innych krajach. Ta niewielka trzódka, licząca ok. 1500 osób, mieszka w państwie o terytorium prawie pięciokrotnym większym niż Polska, pośród ponad 3 mln innych mieszkańców. Otacza ją kultura z jednej strony naznaczona czasami komunizmu, z drugiej – ukształtowana przez tradycję buddyjską.
Dzień skupienia odbędzie się 15-16 września na Słowacji.
Stolica Apostolska popiera zaostrzenie zakazu na testy bomb jądrowych – mówił na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ abp Gabriele Caccia, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy wspomnianej organizacji. Poprzez zebranie plenarne upamiętniono Międzynarodowy Dzień przeciwko Próbom Nuklearnym.
„Konsekwencje kryzysu ekologicznego muszą być skonfrontowane przede wszystkim na poziomie praw człowieka” – podkreśla ekumeniczny patriarcha Konstantynopola.
„Czas stworzenia ma uniwersalne znaczenie. Rzeczywiście istnieje pilna potrzeba, aby ludzkość skupiła się na poczuciu troski o to, co dał nam Bóg, zanim załamanie środowiska osiągnie ekstremalny poziom” – wskazuje abp Domenico Sorrentino.
„Na początku istniała trudność dopasowania się do świata tak odmiennego od tego, z którego pochodzę. Ale muszę powiedzieć, że radości przeważały nad wyzwaniami” – opowiada o swojej posłudze w Mongolii kard. Giorgio Marengo.
Ponad 32 tys. osób zgłosiło chęć uczestnictwa w mszy beatyfikacyjnej rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z ich dziećmi - poinformowano w czwartek na konferencji prasowej w Przemyślu. Uroczystość odbędzie się 10 września we wsi Markowa, gdzie żyli Ulmowie i w 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom.
„Jeśli jeszcze raz usłyszę o tym, że ludzie podróżowali, aby czcić ubóstwo, przyjadę po nich ciężarówkami i wrzucę do więzienia, a wypuszczę ich dopiero wtedy, gdy przestaną mieć mentalność ubóstwa” - miał powiedzieć Paul Kagame, w odpowiedzi na pielgrzymki do miejsc czczonych jako miejsca objawień maryjnych.
Rośnie liczba katolików, rośnie liczba ochrzczonych ludzi, którzy uczęszczają na Mszę św., kulminacją tego jest przyjazd Ojca Świętego Franciszka. Dla nas misjonarzy to potwierdzenie dobrej drogi – mówi Radiu Watykańskiemu i serwisowi Vatican News brat Krzysztof Gniazdowski, salezjanin z Ułan Bator.
Mądra i dzielna niewiasta – tak charakteryzuje Wiktorię Ulmę Maria Szulikowska ze Zgromadzenia Sług Jezusa, autorka powieści „Wiktoria Ulma. Opowieść o miłości”. – Na pewno miała szersze horyzonty, nie tylko kuchnia i gary, jak niektórzy mogą sądzić o pracy w domu – mówi w rozmowie z KAI.
Papież Franciszek wyrusza w czwartek po południu w podróż do Mongolii, już uznaną za jedną z najciekawszych nie tylko w jego ponad 10-letnim pontyfikacie, ale w dziejach wszystkich papieskich pielgrzymek. Odwiedzi garstkę katolików w państwie w sercu Azji, położonym między Rosją i Chinami, gdzie nie był żaden jego poprzednik. Wizyta potrwa do 4 września.
Mężczyzna, zatrzymany przez policję, zaatakował ks. Antonia Coluccię podczas Marszu Praworządności w Tor Bella Monaca. Kapłan znany jest z walki przeciwko dealerom narkotyków.
Po ostrej krytyce pozytywnych słów papieża Franciszka na temat Rosji, ukraiński biskup stanął w obronie zwierzchnika Kościoła katolickiego.
300 tys. dań błyskawicznych przybyło do Watykanu jako dar koreańskiej fabryki dla Ojca Świętego. Zgodnie z decyzją Papieża to wszystko wkrótce wyruszy na Ukrainę w specjalnym transporcie, gdzie obok żywności znajdzie się też innego rodzaju pomoc humanitarna. Akcję koordynuje jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski.
„Mamy przywilej być głosem prawdy narodu ukraińskiego nawet przed Ojcem Świętym w Rzymie” - powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk prosząc wiernych i ludzi dobrej woli o modlitwę o pomyślny przebieg Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), który odbędzie się w dniach 3-13 września w Rzymie.
1 września obchodzony jest Dzień Stworzenia. Tego dnia Papież opublikuje drugą część Laudato si' w formie listu, jak to zapowiedział na dzisiejszej audiencji generalnej. List ten będzie odnosił się głównie do ostatnich kryzysów klimatycznych.
Niech przykład tej bohaterskiej rodziny, która ofiarowała swoje życie, by ratować prześladowanych Żydów, pomaga wam w zrozumieniu, że do świętości i heroicznych czynów dorasta się poprzez wierność w małych, codziennych sprawach - powiedział papież Franciszek zwracając się do Polaków podczas środowej audiencji. Papież przypomniał o zbliżającej się beatyfikacji rodziny Ulmów, która odbędzie się 10 września w Markowej na Podkarpaciu.
Żyjmy, pracujmy i módlmy się, aby nasz wspólny dom znów obfitował w życie – zachęca papież w Orędziu na obchody Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Przypada on 1 września i rozpoczyna trwający do 4 października Czas dla Stworzenia.
Po raz pierwszy w historii może się zdarzyć, że wszyscy katolicy mieszkający w odwiedzanym przez papieża kraju będą mieli szansę być obecni na Mszy św., którą odprawia Biskup Rzymu. Kościół katolicki w Mongolii, w której Franciszek będzie przebywał w dniach 1-4 września, liczy bowiem niespełna półtora tysiąca wiernych. Ma za to swego kardynała, pochodzącego z Włoch Giorgio Marengo.
O byciu misjonarzem w Zambii, edukacji dzieci i dorosłych, powołaniu i byciu blisko młodzieży, jak ks. Bosko – opowiada salezjanin ks. Jacek Garus.
Jeszcze tylko do 31 sierpnia można zgłaszać kandydatów do Nagrody im. Jana Pawła II "Veritatis Splendor", która docenia działania i postawy otwarte na inne kultury, przezwyciężające stereotypy oraz skierowane na poznawanie i współistnienie z drugim człowiekiem.
Przed piechurami 400 kilometrów po Górach Pontyjskich w Turcji, upały za dnia i przymrozki w nocy, niepewny dostęp do wody i pożywienia, a na koniec – odpoczynek nad Morzem Czarnym.
15 lat po pogromach w Orisie, gdzie z rąk radykalnych hinduistów zginęło ponad 100 chrześcijan a tysiące zostało bez dachu nad głową, Pomoc Kościołowi w Potrzebie przywołuje słowa świadka tamtych wydarzeń. Ks. abp Raphael Cheenath prosił wtedy o modlitwę w intencji pokoju. W Indiach wciąż dochodzi do ograniczeń wolności religijnej. 30 sierpnia to Dzień Męczenników z Orisy.
Ubodzy są w sercu Papieża Franciszka i pragnie on, aby Kościół w sposób szczególny otworzył się na nich. We wrześniu prosi nas o modlitwę właśnie za osoby żyjące na marginesie.