„Konsekwencje kryzysu ekologicznego muszą być skonfrontowane przede wszystkim na poziomie praw człowieka” – podkreśla ekumeniczny patriarcha Konstantynopola.
W swoim przesłaniu na Światowy Dzień Modlitw o Opiekę nad Stworzeniem Bartłomiej wskazuje jedność każdej jednostki i całych społeczeństw ze społeczeństwem. Jako przykład rażącego naruszenia różnych sfer, w tym tej naturalnej, podaje rosyjską agresję na Ukrainę. „Powtarzamy z emfazą: wojna powinna się skończyć” – pisze.
Prawosławny hierarcha zwraca uwagę na różnorodne zniszczenia spowodowane przez inwazję na naszych wschodnich sąsiadów. Chodzi o zanieczyszczenie powietrza i wody, niebezpieczeństwo użycia broni jądrowej czy utraty kontroli nad elektrowniami atomowymi, pyły z wysadzanych budynków, wylesianie, zubożenie gleby rolnej. „Każdy akt wojny stanowi także wojnę przeciw stworzeniu w takim stopniu, w jakim jest zagrożeniem przeciwko środowisku naturalnemu” – podkreśla patriarcha Bartłomiej.
Widząc takie powiązania między kwestiami społecznymi i ekologicznymi, prawosławny hierarcha apeluje o całościowe spojrzenie na problemy. Zachęcając do głębokiej modlitwy wzywa, aby wprowadzać realne rozwiązania dążące do prawdziwej sprawiedliwości zarówno pomiędzy ludźmi, jak i między ludźmi a resztą stworzenia.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.