Papież o przymierzach Starego Testamentu: są nadal aktualne

Pomagajcie ludziom karmić się słowem Bożym, aby Pismo Święte rzeczywiście stało się dziedzictwem wszystkich – prosił papież włoskich biblistów. Dziś rano przyjął na audiencji uczestników krajowego tygodnia biblijnego. Jest on poświęcony przymierzom, które zawarł Bóg w historii zbawienia z Noem, Abrahamem i z Izraelem.

Reklama

Franciszek zauważył, że temat ten przewija się przez cały Stary i Nowy Testament, z napięciami oraz przeformułowaniami nieustannie oscylującymi między uniwersalizmem miłości Najwyższego do ludzi, z której nikt nie jest wykluczony, a partykularyzmem wybrania. Element jednoczący stanowi jednak nieodwołalność Bożych darów i powołania, Jego stała i wieloraka oferta komunii, na co zwracał już uwagę św. Jan Paweł II.

Mówiąc o przymierzu zawartym z Noem, Franciszek wyraził przekonanie, że dotyczyło ono relacji między ludzkością a stworzeniem. „W opowieści o potopie Bóg przywraca nadzieję i zbawienie ludzkości, spustoszonej przez nienawiść i przemoc, poprzez sprawiedliwość Patriarchy – zaznaczył papież. – Taka sprawiedliwość ma sama w sobie niezbywalny wymiar ekologiczny, polegający na ponownym odkryciu i poszanowaniu rytmów wpisanych w naturę ręką Stwórcy. Przymierze z Noem, które nigdy nie zostało przez Boga odwołane, nadal pobudza nas do sprawiedliwego oraz rozsądnego korzystania z zasobów planety. Dziś stanowi to przedmiot poważnej troski”.

Odnosząc się z kolei do przymierza z Abrahamem, Franciszek zauważył, że jest ono wspólne dla trzech religii monoteistycznych i zachowuje swoje znaczenie również w naszych czasach, wstrząsanych, jak wskazał papież, echem śmierci i wojny. Wiara w jednego Boga zaprasza i zachęca nas do życia jako bracia – podkreślił Ojciec Święty.

W tym kontekście odniósł się do przymierza zawartego na górze Synaj. Jest ono związane z darem Prawa i wyborem Izraela jako narzędzia zbawienia dla wszystkich narodów. „To również jest ważne. W rzeczywistości w Biblii, wbrew wszelkim pokusom interpretacji ekskluzywistycznej, partykularyzm wybrania jest zawsze funkcją uniwersalnego dobra i nigdy nie przybiera formy separacji lub wykluczenia. Bóg nigdy nie wybiera kogoś, aby wykluczyć innych, ale zawsze, aby włączyć wszystkich. Wydaje się, że Boże wybranie ma wymiar społeczny i misyjny. Stanowi to ważne ostrzeżenie dla naszych czasów, w których coraz większe podziały prowadzą do pogłębiania przepaści i wznoszenia murów między ludźmi czy narodami, ze szkodą dla jedności rodzaju ludzkiego i samego Ciała Chrystusa zgodnej z Bożym planem” – powiedział papież.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama