Centralne obchody ku czci św. Andrzeja Boboli

W sobotę w stolicy odbędą się główne obchody ku czci męczennika św. Andrzeja Boboli SJ, apostoła Pińszczyzny i Polesia, jednego z patronów Polski. Jego orędownictwa wzywano szczególnie podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. W uroczystościach weźmie udział generał zakonu jezuitów o. Arturo Sosa.

W tym roku w Polsce dwie jezuickie prowincje zakonne świętują jubileusz 100-lecia powstania. Centralne obchody zaplanowano 16 maja w uroczystość męczennika, św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Weźmie w nich udział generał zakonu (najważniejszy przełożony jezuitów na świecie) o. Arturo Sosa.

Uroczystości zainauguruje "Narodowy Orszak Chrystusa Króla", w którym będą niesione m.in. relikwie św. Andrzeja Boboli. Wyjdzie on o godz. 15 spod archikatedry pw. męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Wierni przejdą do Narodowego Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej, gdzie o godzinie 18 zostanie odprawiona msza pod przewodnictwem abpa Adriana Galbasa. Natomiast kazanie wygłosi generał zakonu jezuitów o. Arturo Sosa.

Św. Andrzeja Bobola (jezuita) nazywany jest apostołem Pińszczyzny i Polesia. Był gorliwym kaznodzieją i spowiednikiem. Chodząc po wioskach - od domu do domu i nauczając - przyczynił się do tego, że wielu prawosławnych przeszło na katolicyzm. Otrzymał nawet przydomek "łowca dusz - duszochwat". Jego postawa zrodziła jednak wrogość ortodoksów, która w czasie wojen kozackich przerodziła się w nienawiść.

Męczeńska śmierć św. Andrzeja w Janowie Poleskim 16 maja 1657 roku, była jedną z najbardziej okrutnych spośród tych, jakie zna historia chrześcijaństwa. Chcąc zmusić go do porzucenia wiary, Kozacy bili go do krwi, odzierali ze skóry, podpalali ogniem, wycięli mu skórę w formie ornatu, rany posypywali sieczką, odcięli mu nos, wargi, wykłuli jedno oko i powiesili głową do dołu.

Z okazji 300-letniej rocznicy śmierci św. Andrzeja Boboli 16 maja 1957 roku papież Pius XII wydał osobną encyklikę "Invicti athletae Christi", która wysławia heroiczną miłość i zapał apostolski męczennika. Jest to jedyny w historii papieski dokument tej rangi poświęcony w całości jednemu świętemu.

Zwracając się do Polaków papież wskazał w encyklice św. Bobolę, jako przykład do naśladowania.

"Niechże więc idąc za jego świetlanym przykładem nadal bronią ojczystej wiary przeciw wszystkim niebezpieczeństwom, niech usiłują obyczaje do norm chrześcijańskich dostosować, niech to sobie mają mocnym przekonaniem za największą chwała swojej Ojczyzny, jeżeli przez nieugięte naśladowanie niezachwianej cnoty przodków to osiągnąć, żeby Polska zawsze wierna była dalej ťprzedmurzem chrześcijaństwaŤ" - napisał Pius XII.

"Niechże więc mężnym i stałym sercem usiłują tę rolę wypełnić, unikając wrogich podstępów i zwalczając przy pomocy łaski Bożej wszystkie przeciwności i próby" - wskazał Polakom papież.

Beatyfikacja męczennika odbyła się 30 października 1853 r. Dokonał jej papież Pius IX. Orędownictwa Andrzeja Boboli Polacy wzywali w sposób szczególny podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. W czasie oblężenia stolicy w dniach 6-15 sierpnia, na polecenie kard. Aleksandra Kakowskiego, odbywała się nowenna i procesje z relikwiami bł. Andrzeja Boboli.

W roku 1923 rząd rewolucyjny w Rosji Sowieckiej, na prośbę Stolicy Apostolskiej, zwrócił szczątki błogosławionego męczennika. Przewieziono je do Watykanu i złożono w kaplicy św. Matyldy, a rok później trafiły do kościoła jezuitów pw. Najświętszego Imienia Jezus w Rzymie.

Kanonizacja męczennika odbyła się 17 kwietnia 1938 r., w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Dokonał jej Pius XI. Następnie W relikwie św. Andrzeja zostały przewiezione do Polski specjalnym pociągiem przez Lublanę i Budapeszt. W Warszawie, po powitaniu w katedrze, 20 czerwca spoczęły w srebrno-kryształowej trumnie-relikwiarzu w kaplicy jezuitów przy ul. Rakowieckiej.

Do sanktuarium co roku przybywa wiele tysięcy pątników. W Księdze Pamiątkowej znajdującej się w muzeum św. Andrzeja Boboli są wpisy w języku polskim, białoruskim, rosyjskim, ukraińskim, kirgiskim, słowackim, maltańskim i angielskim. Pielgrzymi najczęściej proszą św. Bobolę o zdrowie, wyjście z chorób nowotworowych, nałogów, o dar potomstwa, nawrócenie oraz jedność i zgodę w rodzinach. Podczas pandemii w sanktuarium odbyły się cztery nowenny do św. Boboli o oddalenie w Polsce epidemii koronawirusa.

Dekretem Stolicy Apostolskiej z 14 kwietnia 1992 r., św. Andrzej Bobola został ustanowiony patronem Metropolii Warszawskiej.

Watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przychylając się do prośby prymasa Polski kard. Józefa Glempa, nadała św. Andrzejowi Boboli tytuł drugorzędnego patrona Polski. Decyzja została ogłoszona 16 maja 2002 r. Od tej pory obchody ku jego czci podniesione zostały w całym kraju do rangi święta.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11