Fragment książki "Joanna Beretta Molla". Autorzy: Maria Teresa Antognazza, Mario Picozzi, Antonio Rimoldi. Wydawca: Dom Wydawniczy Rafael.
Joanna została również patronką „projektu Gemma”, programu duchowej adopcji, którego pomysł zrodził się w organizacji Ruch dla Życia. Jest to ruch międzynarodowy, przeznaczony dla par narzeczeńskich i małżeńskich, rozpowszechniony we Włoszech, Argentynie, Paragwaju i Meksyku. Joanna jest także oficjalną, obok św. Jana Chrzciciela, patronką rodzin w diecezji Franca w San Paulo w Brazylii.
W ostatnich latach także kościoły, kaplice, sale parafialne i centra kultu zostały poświęcone nowej mediolańskiej świętej, na przykład w Acilia (Rzym), Arami w Brazylii, Metaponto i Venaria Reale (Turyn), Legnano. Jej postać uwieczniona została na obrazach, freskach i witrażach w kościołach i świetlicach parafialnych.
Kult rozprzestrzenia się na cały świat
Przesłanie życia św. Joanny i jej kult szybko rozprzestrzeniły się na cały świat. Tak duże zainteresowanie postacią świętej jest efektem dużej ilości publikacji na jej temat: liczba opracowań dotyczących jej życia wydanych w języku włoskim przekroczyła trzydzieści, zaś w językach obcych – czterdzieści.
O jej popularności świadczą przede wszystkim liczne informacje na temat łask otrzymanych dzięki jej wstawiennictwu oraz ilość modlitw kierowanych do młodej matki z Magenty. Informacje takie ze wszystkich kontynentów napływają na oficjalną stronę internetową Fundacji św. Joanny Beretty Molli, na której można znaleźć wpisy z Europy, obu Ameryk, Afryki, Środkowego Wschodu, Azji, a nawet z Australii i Wysp Wielkanocnych na Pacyfiku.
Namacalne dowody kultu Joanny Beretty Molli można dostrzec szczególnie w miejscach, gdzie toczyło się jej życie rodzinne i zawodowe.
Do jej grobu znajdującego się w kaplicy rodzinnej na cmentarzu w Mesero w ostatnich latach, a zwłaszcza po ogłoszeniu jej błogosławioną, a następnie świętą, nieprzerwanie pielgrzymują wierni.
Natomiast w urnie ustawionej w kościele parafialnym nie brak nigdy informacji o łaskach otrzymanych dzięki wstawiennictwu świętej: piszą małżonkowie, którzy po długim oczekiwaniu otrzymali dar rodzicielstwa, pary, którym udało się pozytywnie zakończyć proces adopcyjny, i wielu, wielu innych.
Również w Mesero postanowiono przekształcić jeden ze starych kościołów i dom parafialny w sanktuarium diecezjalne oraz Centrum Duchowości poświęcone św. Joannie Beretcie Molli.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Piotr Sikora o odzyskaniu tożsamości, którą Kościół przez wieki stracił.