Fragment książki "Joanna Beretta Molla". Autorzy: Maria Teresa Antognazza, Mario Picozzi, Antonio Rimoldi. Wydawca: Dom Wydawniczy Rafael.
Droga od procesu diecezjalnego (1980-1986) do kanonizacji (16 maja 2004)
Jesienią 1977 roku ojciec Rimoldi zakończył redagowanie biografii Joanny Beretty Molli zatytułowanej: Una vita per la vita. Gianna Molla Beretta (1922-1962). To zadanie zlecił mu kard. Carlo Colombo, również w imieniu jej męża Piotra Molli i postulatora procesu ojca Bernardino ze Sieny. Biografia Joanny miała posłużyć arcybiskupowi Mediolanu i biskupom lombardzkim w trakcie mającego się rozpocząć procesu beatyfikacyjnego. Dzieło to, napisane przy współpracy z członkami rodziny, a zwłaszcza z mężem przyszłej świętej, zawierało 290 stron.
Dnia 11 kwietnia 1978 roku zgromadzenie biskupów lombardzkich, które odbyło się w kolegium Ojców Misjonarzy Oblatów w Rho, wysłało do Ojca Świętego Pawła VI list, w którym biskupi postulowali, aby proces beatyfikacyjny doktor Joanny Beretty Molli rozpoczął się tak szybko, jak tylko jest to możliwe.
Dnia 6 sierpnia 1978 roku w Castel Gandolfo zmarł niespodziewanie papież Paweł VI. Po krótkim pontyfikacie Jana Pawła I (kard. Albino Lucianiego, patriarchy Wenecji), 16 października na tronie Piotrowym zasiadł kard. Karol Wojtyła, arcybiskup krakowski, który przyjął imię Jan Paweł II.
Kongregacja do Spraw Świętych, podczas posiedzenia zwyczajnego, które odbyło się 8 lutego 1980 roku, po starannym przeanalizowaniu przesłanych akt i dokumentów informacyjnych wyraziła opinię, że jeżeli zgodzi się na to Ojciec Święty, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby arcybiskup Mediolanu wystosował oficjalny dekret rozpoczynający proces beatyfikacyjny sługi Bożej Joanny Beretty Molli. Opinia kongregacji została rozpatrzona i zatwierdzona przez Jana Pawła II 15 marca 1980 roku.
Dnia 28 kwietnia 1980 roku, w 18. rocznicę śmierci Joanny, arcybiskup Mediolanu kard. Carlo Maria Martini wydał Dekret rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej Joanny Beretty Molli, matki rodziny.
Pierwsza sesja procesu diecezjalnego, która polegała na przesłuchaniu świadków zgłoszonych przez postulatora lub powołanych przez trybunał mający zajmować się procesem Joanny, odbyła się 30 czerwca 1980 roku. Następnie 28 września trybunał diecezjalny zwrócił się z prośbą o przeprowadzenie przesłuchań w Bergamo dla świadków tam mieszkających, którzy z ważnych przyczyn nie mogli przyjechać do Mediolanu.
Dnia 21 marca 1986 roku w pałacu arcybiskupim w Mediolanie kard. Carlo Maria Martini zamknął proces diecezjalny.
Dokument Positivo super virtutibus sługi Bożej Joanny Beretty Molli, zredagowany przez ks. Michale Di Ruberto, został opublikowany w Rzymie w 1989 roku.
Dnia 6 lipca 1991 roku na polecenie Jana Pawła II ogłoszono dekret o heroiczności cnót Joanny Beretty Molli, nadając jej tytuł „czcigodny sługa Boży”. Natomiast 21 grudnia 1992 roku papież zatwierdził pierwszy cud za jej wstawiennictwem, a 24 kwietnia 1994 roku ogłosił ją błogosławioną. Arcybiskupem Mediolanu był wówczas kard. Carlo Maria Martini. 20 grudnia 2003 roku został zatwierdzony przez Ojca Świętego drugi cud przypisywany jej wstawiennictwu, a 19 lutego 2004 roku na konsystorzu ustalona data jej kanonizacji.
Jan Paweł II ogłosił Joannę Berettę Mollę świętą 16 maja 2004 roku o godz. 10.29. W wygłoszonej wówczas homilii tak opisał jej postać:
„Joanna Beretta Molla była zwykłym, ale jakże wymownym świadkiem Bożej miłości. Kilka dni przed zawarciem małżeństwa pisała: «„Miłość to najpiękniejsze uczucie, które Pan zaszczepił w ludzkich duszach».
Naśladując Chrystusa, który «umiłowawszy swoich (…) do końca ich umiłował” (J 13,1), ta święta matka rodziny w sposób heroiczny dochowała wierności zobowiązaniom podjętym w dniu zawarcia sakramentu małżeństwa. Najwyższa ofiara, którą uwieńczyła swe życie, świadczy o tym, że tylko wtedy człowiek może się zrealizować, gdy ma odwagę całkowicie poświęcić się Bogu i braciom.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Piotr Sikora o odzyskaniu tożsamości, którą Kościół przez wieki stracił.