Fragment książki "Joanna Beretta Molla". Autorzy: Maria Teresa Antognazza, Mario Picozzi, Antonio Rimoldi. Wydawca: Dom Wydawniczy Rafael.
Podczas tej uroczystości kard. Montini wygłosił krótki odczyt na temat Prawdziwych cnót, podczas którego powiedział:
„Również wam [odznaczonym] składam podziękowania za to, że ofiarowujecie naszej skromnej społeczności waszą służbę, waszą ufność, wasz przykład, waszą bezinteresowność, wasze umiejętności. Cieszymy się, mogąc nagrodzić cnoty, które odznaczeni prezentują, i cele, do których dążą – jak już powiedzieliśmy – nie pragnąc wartości wymiernych, materialnych i ekonomicznych. Są to cnoty moralne, duchowe, chrześcijańskie”.
Dnia 1 maja 1963 roku kard. Montini, po dokonaniu konsekracji nowego kościoła w Ponte Nuovo di Magenta pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika, wziął udział w ceremonii wręczenia nagród emerytowanym pracownikom zakładów Saffa, wygłaszając kazanie zatytułowane: W intencji pokoju w świecie pracy. Wśród osób, którym kardynał dziękował za zaproszenie na tę uroczystość, znalazł się także inżynier Piotr Molla, dyrektor Saffa w Magencie. Redaktor wydania krytycznego Discorsi e Scritti Milanesi dołączył krótki rys biograficzny żony inżyniera Molli.
„Inżynier Piotr Molla w roku 1955 poślubił Joannę Berettę, która później 24 VI 1994 roku została beatyfikowana przez Jana Pawła II. Joanna Beretta, urodzona 4 X 1922 roku, pochodziła z licznej rodziny, charakteryzującej się głęboką duchowością. Po uzyskaniu dyplomu z medycyny (1949) i zrobieniu specjalizacji z pediatrii (1952), poświęciła się pracy, godząc obowiązki zawodowe i rodzinne. Zmarła 28 IV 1962 roku po urodzeniu czwartego dziecka, córki Joanny Emanueli. Zdając sobie sprawę z zagrożenia, z pełną świadomością odmówiła przerwania ciąży i po ciężkim porodzie zmarła. Ze świadectwa Jego Eminencji Carla Colombo wynika, że pierwszym, który brał pod uwagę ewentualną beatyfikację Joanny Beretty, był kardynał Montini, który zaczął gromadzić informacje na temat jej życia przy okazji wizyty w zakładach Saffa”.
Czy proces kanonizacyjny będzie możliwy?
Z okazji pierwszej rocznicy śmierci (28 kwietnia 1963 r.) ukazała się w druku pierwsza biografia doktor Joanny Beretty Molli, autorstwa ojca Olinto Marellego. Mowa tu o publikacji Gianna Molla nata Beretta. Magenta 4.10.1922 – 28.4.1962, składającej się z 28 stron, bogatej w fotografie i świadectwa. Książka ta została wydana w Bolonii przez Scuola Grafica della Città dei Ragazzi di Padre Marella: pierwsze siedem stron zawierało krótki rys biografczny Joanny Beretty Molli.
We wrześniu 1965 roku szczątki Joanny zostały przeniesione do kaplicy rodziny Mollów, znajdującej się na cmentarzu w Mesero. W nowym miejscu pochówku umieszczono inskrypcję następującej treści:
Dnia 3 lipca 1966 roku z inicjatywy burmistrza doktora Mario Leone, zostały otwarte w Mesero przychodnie: ONMI i miejska, którym nadano imię Joanny Beretty Molli.
Dnia 24 września 1966 roku szkoła podstawowa w Ponte Nuovo di Magenta oficjalnie otrzymała imię doktor Joanny Beretty Molli. Z tej okazji przemówienie wygłosił ojciec Olinto Marella. Po jego wystąpieniu głos zabrał kard. Giovanni Colombo, mówiąc między innymi:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Piotr Sikora o odzyskaniu tożsamości, którą Kościół przez wieki stracił.