Fragment książki "Joanna Beretta Molla". Autorzy: Maria Teresa Antognazza, Mario Picozzi, Antonio Rimoldi. Wydawca: Dom Wydawniczy Rafael.
Początek procesu (6 listopada 1972 r.)
Ponieważ opinia o jej świętości coraz bardziej się umacniała, 6 listopada 1972 roku kard. Giovanni Colombo, w następstwie wniosku ojca Bernardino ze Sieny, kapucyna mianowanego postulatorem, i po otrzymaniu pozytywnej oceny od Konferencji Episkopatu Lombardii, rozpoczął proces kanonizacyjny sługi Bożej Joanny Beretty Molli. Faza początkowa procesu polegała na sumiennym gromadzeniu dokumentów informacyjnych: manuskryptów, listów (wysłanych i otrzymanych), dokumentów osobistych, świadectw osób, które znały Joannę, itd., aby następnie przekazać je do Kongregacji do Spraw Świętych, która miała poddać je wstępnemu badaniu. Zebrane dokumenty zostały wysłane do kongregacji watykańskiej 27 kwietnia 1978 roku w czasie pontyfikatu papieża Pawła VI. Arcybiskupem Mediolanu był wtedy kard. Giovanni Colombo.
Już podczas tej pierwszej fazy procesu miały miejsce znaczące wydarzenia.
W niedzielę 23 września 1973 roku, podczas modlitwy „Anioł Pański”, papież Paweł VI, modląc się w intencji powołań ludzi świeckich do rozpowszechniania w społeczeństwie ducha Ewangelii i podkreślając znaczenie działalności Akcji Katolickiej, przypomniał zarówno poświęcenie sierżanta karabinierów Salvo D’Acquisto, jak i ofiarę matki z diecezji mediolańskiej, która po to, by „dać życie córce, poświęciła swoje w świadomej ofierze”.
Wzmianka o „młodej matce z diecezji mediolańskiej” i o sierżancie Salvo D’Acquisto została poprzedzone stwierdzeniem, że:
„odnosi się to do laickiego mniemania, że Kościół na siłę pragnie uczcić istotę ludzką postrzeganą w świetle najwyższego uznania, lecz w rzeczywistości Kościół stoi na straży zachowania godności każdego człowieka jako takiego, człowieka poddanego prawom podstawowym i niezbywalnym, ale i obowiązkom, aby przejawiać, także w porządku naturalnym, cnoty najwyższe i bohaterstwo”.
W 1974 roku we wrześniowym numerze czasopisma „Rivista del Clero Italiano” został opublikowany artykuł ojca Antonio Rimoldiego pt. Matka poświęca siebie, aby dać życie swojemu dziecku.
Redaktor naczelny czasopisma ojciec Sandro Maggiolini poprzedził artykuł następującymi uwagami:
„Pomysł, aby poprosić o napisanie artykułu ojca Rimoldiego, przewodniczącego studiów teologicznych i profesora historii Kościoła w seminarium w Mediolanie, zrodził się ze wzmianki w jednym z krótkich, zwyczajowych rozważań niedzielnych przed modlitwą «Anioł Pański», która odnosiła się do obowiązku ciążącego na wszystkich wierzących, ale przede wszystkim kapłanach: dostrzegania wszelkich przejawów, także tych ukrytych, życia Kościoła w dzisiejszym świecie. Święci – chociaż niekanonizowani – są również wśród nas. Nie lubią się afiszować, zwłaszcza wtedy, gdy Bóg stawia przed nimi zadania, które wydają się paradoksalne, dramatyczne, a które po prostu okazują się chwilami, w których On żąda bohaterstwa”.
Dnia 13 września 1974 roku ks. Pasquale Macchi, sekretarz Pawła VI, pisze do ojca Rimoldiego bilecik następującej treści:
„Ojciec Maggiolini przysłał mi trzy egzemplarze „La rivista del Clero Italiano” ze wspaniałym artykułem Waszej Wielebności o doktor Molli z Magenty, często wspominanej także przez Ojca Świętego. Jego Świątobliwość poprosił mnie, aby przekazać jego słowa uznania za znakomity artykuł”.
Artykuł ten, który odbił się szerokim echem wśród włoskiego kleru, staraniem rodziny Joanny został wydrukowany ponownie w nakładzie 21 tysięcy egzemplarzy i został w całości sprzedany. Wcześniej przygotowano 2 tysiące egzemplarzy powyższego artykułu, pod redakcją rektora Kolegium Villoresi w Monzie, którego uczniem był Piotr Molla.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Piotr Sikora o odzyskaniu tożsamości, którą Kościół przez wieki stracił.