Zaplanowany w dniu głównych obchodów 1000- lecia pierwszej polskiej koronacji, będzie również radosnym świętowaniem tego jubileuszu.
O godzinie 20 rozpoczęła się ceremonia zamknięcia trumny Franciszka.
„To będzie Symfonia dla Ciebie, Drogi nasz Ojcze święty Franciszku!” – mówią organizatorzy.
Ujawnił to archiprezbiter koadiutor bazyliki Matki Bożej Większej.
Nowe obrzędy mają uwydatnić, że pogrzeb Biskupa Rzymu jest pogrzebem pasterza i ucznia Chrystusa, a nie możnego tego świata.
Sprawa dotyczy hejtu wobec ginekolożki z Oleśnicy.
W obradach obecnej sesji, jak poprzednio, uczestniczyć będą duchowni i wierni świeccy.
Niepublikowane wcześniej nagranie audio wywiadu z papieżem Franciszkiem zostało wyemitowane przez kanał telewizyjny Telenoche w jego rodzinnej Argentynie po śmierci papieża.
O szczególnym nabożeństwie Ojca Świętego Franciszka do Matki Bożej, czczonej w wizerunku Salus Populi Romani, mówi w rozmowie dla polskiej edycji miesięcznika L’Osservatore Romano kard. Stanisław Ryłko, archiprezbiter Bazyliki Matki Bożej Większej przed otwarciem Roku Jubileuszowego i Drzwi Świętych, znajdujących się w tej świątyni.
Kardynał Stanisław Dziwisz, były osobisty sekretarz Jana Pawła II uważa, że Franciszek miał szczególne związki z Janem Pawłem II. Obu papieży wyróżniało zaangażowanie w głoszenie Bożego miłosierdzia oraz podobne podejście do duszpasterstwa młodzieży.
Troskę o ubogich i migrantów Franciszek miał we krwi, wynika to z historii jego rodziny – uważa kard. Philippe Barbarin, były arcybiskup Lyonu. Przypomniał, że jego rodzina wywodziła się z północnych Włoch, ze środowiska robotniczego. Jego najbliżsi przodkowie wyjechali do Argentyny w poszukiwaniu szansy na lepsze życie. Franciszek nigdy o tym nie zapomniał. On miał to w sobie – powiedział kard. Barbarin.
Od środy Bazylika Watykańska pozostaje otwarta dla wiernych jedynie z krótkimi przerwami w nocy i nad ranem. Według informacji przekazanych przez watykańskie Biuro Prasowe, przy trumnie Papieża Franciszka modliło się już ponad 128 tys. wiernych.