Wybrany 267. papież, którym został pochodzący ze Stanów Zjednoczonych kard. Robert Francis Prevost, przybrał imię Leona XIV.
Watykańskie media opublikowały ciekawy film.
W niedzielę o godz. 12.00 Papież będzie przewodniczyć modlitwie Regina Coeli.
Swojemu rodakowi pogratulował między innymi prezydent USA Donald Trump.
Prezydent Andrzej Duda złożył na platformie X serdeczne gratulacje nowemu papieżowi Leonowi XIV. Jak dodał, jest to moment głęboko poruszający dla wspólnoty Kościoła katolickiego i dla całego świata.
Przewodniczący KEP po wyborze Leona XIV.
Przedstawiamy rozmowę Andrei Torniellego z Robertem Francisem Prevostem jako prefektem Dykasterii ds. Biskupów, przeprowadzoną w 2023 roku. „Często koncentrowaliśmy się na nauczaniu doktryny, ale grozi nam zapomnienie, że naszym pierwszym zadaniem jest przekazywanie piękna i radości płynącej z poznania Jezusa” – mówił. O nadużyciach dodawał: „Musimy być przejrzyści i towarzyszyć ofiarom”.
Pierwsze pozdrowienie nowego Papieża z Logii Błogosławieństw Bazyliki Watykańskiej.
Sześćdziesięciodziewięcioletni kard. Robert Francis Prevost, to pierwszy papież augustianin i drugi po Franciszku papież z kontynentu amerykańskiego, choć w przeciwieństwie do swego poprzednika, pochodzi z Ameryki Północnej. Nowy Biskup Rzymu urodził się 14 września 1955 r. w Chicago, w stanie Illinois, jako syn Louisa Mariusa Prevosta, pochodzenia francusko-włoskiego, oraz Mildred Martínez, pochodzenia hiszpańskiego. Ma dwóch braci – Louisa Martina i Johna Josepha.
Kardynał Robert Prevost z USA, 69-letni dotychczasowy prefekt Dykasterii ds. Biskupów, został 267. papieżem Kościoła katolickiego. Nowy biskup Rzymu przyjął imię Leona XIV.
Kardynałowie wybrali: nowym papieżem został kardynał Robert Prevost!
Kardynałowie zgromadzeni na konklawe dokonali wyboru 267. Papieża. Świadczy o tym biały dym, który ukazał się nad Kaplicą Sykstyńską po godzinie 18.00. Zanim nowy papież zostanie ogłoszony z Loggii Błogosławieństw Bazyliki Świętego Piotra, wybiera imię udaje się do „Pokoju łez” na osobistą modlitwę oraz włożenie szat papieskich.
Mamy nowego papieża! 267 w historii Kościoła!
Podczas swojej pierwszej modlitwy południowej na placu św. Piotra nowy papież może spodziewać się powitania przy dźwiękach bębnów i trąb. Jeśli następca papieża Franciszka zostanie wybrany do końca tygodnia, w niedzielę powita go około 13 tys. muzyków z Włoch i wielu innych krajów. W sobotę i niedzielę (10 i 11 maja) w Rzymie odbędzie się bowiem Jubileusz Orkiestr Dętych i Muzyki Ludowej.
Ekumeniczna wspólnota zrzeszona w Światowej Radzie Kościołów, modli się do Ducha Świętego za kardynałów biorących udział w konklawe. Przeor z Taize Frère Matthew mówi, że to inicjatywa baptystycznej pastorki z Paryża.
Choć dziś wydaje się oczywiste, że nowy papież przyjmuje inne imię niż to, które otrzymał na chrzcie, nie zawsze tak było. Zmiana imienia stała się trwałą tradycją dopiero od X wieku. Jakie były tego powody i co oznacza wybór konkretnego imienia?
Od wejścia do Kaplicy Sykstyńskiej po ogłoszenie wyboru z Loggii Błogosławieństw – to język łaciński od wieków wyznacza decydujące momenty wyboru papieża. Jednak w przypadku „imienia papieskiego” nie ma jednej ustalonej formy użycia tego języka.
Nad Kaplica Sykstyńską ukazał się czarny dym. Wybór nowego papieża trwa.
Podczas Mszy przy grobie świętego Jana Pawła II.
Kościół trwa na modlitwie.
Jan Paweł II wyznał, że pochodzi z dalekiego kraju, Benedykt XVI nazwał się skromnym pracownikiem winnicy Pańskiej, zaś Franciszek mówił o podążaniu szlakiem braterstwa. Pierwsze słowa papieża pozostają głęboko w pamięci - powiedziała PAP dr Ewa Czaczkowska z UKSW w Warszawie.
Do wyboru nowego papieża potrzeba dwóch trzecich głosów, czyli 89.