W obliczu nasilających się ataków na Ukrainę, Stolica Apostolska ponawia apel o pokój. Podczas audiencji generalnej Papież Leon XIV zaapelował o modlitwę i wsparcie dla inicjatyw dialogu, potępiając zarazem brutalne uderzenia w ludność cywilną i infrastrukturę. „Jako Kościół i jako ludzkość, wciąż się modlimy” – podkreślił w rozmowie z Radiem Watykańskim nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas.
Leon XIV do anabaptystów pisze o świadectwie jedności.
Trzy tygodnie po wyborze papież Leon XIV pojechał w czwartek do podrzymskiego miasteczka Castel Gandolfo, gdzie znajduje się letnia rezydencja papieży, zamieniona na muzeum. Papież odwiedził Pałac Apostolski, gdzie realizowany jest też projekt ekologiczny inspirowany encykliką Franciszka "Laudato si' ".
Dykasteria ds. Komunikacji zaprezentowała unowocześnioną szatę graficzną oficjalnej strony internetowej Stolicy Apostolskiej – vatican.va. Znajdziemy tam nauczanie Kościoła dostępne dla całego świata.
Musimy pamiętać, że to obecny wśród nas Zmartwychwstały Chrystus chroni i prowadzi Kościół, ożywiając go nadzieją poprzez miłość, która została wylana w nasze serca poprzez Ducha Świętego, który został nam dany – pisze Leon XIV w telegramie do Rady Episkopatów Ameryki Łacińskiej CELAM. W tym roku obchodzi ona 70-lecie istnienia.
W Ogrodach Watykańskich zakończono tworzenie herbu Papieża Leona XIV z kwiatów. Realizacją zajęła się służba ds. ogrodów i środowiska z Dyrekcji Infrastruktury i Usług. Prace trwały około dwóch tygodni, a ich efektem jest wyjątkowe dzieło sztuki ogrodniczej, które podziwiane będzie z kopuły Bazyliki św. Piotra przez tysiące pielgrzymów i turystów.
Duchowe przebudzenie, które od kilku lat można zaobserwować we Francji przejawia się również na wydziałach teologii. Powoli rośnie liczba studentów, a przede wszystkim zmienia się ich profil. Więcej jest wśród nich ludzi świeckich, młodych i kobiet.
Zostały z chorymi, starszymi, dziećmi i tymi wszystkimi, którzy nie byli w stanie uciekać przed wkraczającą na Warmię Armią Czerwoną. Nie chciały opuścić tych najsłabszych. Broniły godności innych kobiet i własnej. Zginęły męczeńską śmiercią, poniewierane, gwałcone i bite. Niektóre umierały przez wiele tygodni. Siostra Krzysztofa Klomfass i czternaście innych sióstr katarzynek zostanie beatyfikowanych 31 maja 2025 r. w Braniewie. Będzie to pierwsza w historii beatyfikacja na Warmii.
Kardynał Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych przybył już do Olsztyna. Obecność kardynała Semeraro jest związana z uroczystością beatyfikacyjną Sióstr Katarzynek, która odbędzie się 31 maja w Braniewie.
W dniu liturgicznego wspomnienia bł. Prymasa Tysiąclecia, w Bazylice Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu odprawiono Mszę św. w intencji jego kanonizacji. Przewodniczył jej nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. W homilii przypomniał, że kard. Wyszyński pozostaje wzorem budowania jedności, opartej na prawdzie i pokorze.