Wcześniej władze Wiecznego Miasta ogłosiły, że w mszy udział weźmie około 250 tys. osób.
Mowa w nim o epidemii samotności i o rozwoju sztucznej inteligencji.
Były papieski sekretarz podkreślał, że dramat z 13 maja 1981 roku był i nadal jest znakiem dla Kościoła.
Może to stać się podstawą prawną do zakazania działalności prawosławia związanego z Rosją.
Treści publikowane przez papieża Franciszka zostaną wkrótce zarchiwizowane.
Przypadkowi przechodnie pozdrawiali Ojca Świętego, a ten błogosławił im przez okno pojazdu.
To miasto, w którym urodził się Leon XIV.
Grupy robocze opracowują propozycje, które zostaną przedstawione Ojcu Świętemu, z myślą o decyzjach mających znaczenie dla całego Kościoła.
„Malarz epopei - Jan Styka, w stulecie jego śmierci”.
Ponad 400 tys. pielgrzymów z całego świata wzięło udział w portugalskim sanktuarium w Fatimie w zakończonych we wtorek dwudniowych uroczystościach modlitewnych z okazji 108. rocznicy objawień maryjnych. Modlono się szczególnie o pokój na świecie oraz za wybranego w czwartek papieża Leona XIV.
Wiele parafii w Polsce jest miejscem aktywności, wsparcia i nadziei. Konkurs „Aktywna Parafia” 2025 to szansa, by pokazać, jak wspólnota może być dynamiczna i zaangażowana.
Duszpasterstwo Młodzieży Ameryki Łacińskiej i Karaibów, organizacja należąca do Rady Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAM), wyraziła ogromną radość z powodu wyboru Papieża Leona XIV oraz ponownie potwierdziła swoje zobowiązanie do towarzyszenia jego misji poprzez modlitwę, kreatywność i bliskość. Chcą być znakiem żywej nadziei, która im towarzyszy.
Mały kościół przy jednej z bram do Watykanu, należący do parafii św. Anny dei Papafrenieri, jest bliski nowemu Papieżowi Leonowi XIV. To właśnie tutaj Robert Francis Prevost, gdy był jeszcze kapłanem, a później kardynałem, czuł się jak w domu. Wcześniej często bywał tu także Jan Paweł II.
Trwające od 13 maja do 13 października 1917 r. objawienia Matki Bożej w Fatimie, to najsłynniejsze w XX stuleciu objawienia maryjne, które nastąpiły w czasie, gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, a w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim. W Rosji za kilka tygodni miała zacząć ateistyczna rewolucja, która – w swych konsekwencjach – przyniosła najwięcej zbrodni i ofiar w historii świata oraz prześladowania Kościoła w niespotykanej dotąd skali.
Około 270 tys. pielgrzymów przybyło w poniedziałek wieczorem do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie na uroczystości 108. rocznicy rozpoczęcia objawień maryjnych w tej portugalskiej miejscowości. Wśród nich jest kilkuset Polaków.
Angielski kardynał Vincent Nichols podzielił się 9 maja na konferencji prasowej w Kolegium Angielskim – seminarium dla anglojęzycznych księży katolickich w Rzymie – kilkoma uwagami na temat niedawnego konklawe w Watykanie i wyboru Leona XIV. Wspomniał także o „geograficznej różnorodności Kościoła katolickiego” i o „kombinacji talentów” nowego Biskupa Rzymu.
Francuska zakonnica ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki, s. Yvonne Reungoat, jest jedną z trzech kobiet pracujących w Dykasterii ds. Biskupów, której prefektem był kardynał Robert Prevost, obecny Papież Leon XIV. „Uderzyła mnie jego umiejętność słuchania i spokój w podejmowaniu decyzji” – opowiada siostra Reungoat.
Dla Jana Pawła II Fatima nie była jedynie portugalskim sanktuarium ani wspomnieniem z dzieciństwa. Była żywym przesłaniem, duchowym kierunkowskazem, który papież odczytywał jako osobiste powołanie i misję wobec świata. W dramatycznych, ale też wzniosłych wydarzeniach swego pontyfikatu dostrzegał znaki opatrzności, które na nowo przypominały o pilnej potrzebie modlitwy, nawrócenia i pokoju.