Może to stać się podstawą prawną do zakazania działalności prawosławia związanego z Rosją.
Rząd Ukrainy zatwierdził nową procedurę, która przewiduje sprawdzanie organizacji religijnych pod kątem powiązań z zagranicznymi strukturami, których działalność jest zakazana w Ukrainie. Może to stać się podstawą prawną do zakazania działalności organizacji Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, jeśli zostanie udowodnione jego powiązanie z Patriarchatem Moskiewskim. Mowa o tym w uchwale Rady Ministrów z 9 maja.
Zgodnie z dokumentem, specjalnie utworzona grupa badawcza przy Państwowej Służbie ds. Polityki Etnicznej i Wolności Sumienia (PSPEWS) będzie przeprowadzać kontrole organizacji religijnych pod kątem powiązań z zagranicznymi strukturami, których działalność jest zakazana ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa narodowego. Nie jest to tylko kwestia przekonań religijnych, ale także ważny element bezpieczeństwa narodowego w warunkach globalnych zmian geopolitycznych - zaznaczono.
Procedura kontroli może być zainicjowana nie tylko przez samą PSPEWS, ale także przez organy władzy, organizacje społeczne lub obywateli. W trakcie badania PSPEWS może zwracać się do organów państwowych, korzystać z wniosków religioznawców i źródeł otwartych, w szczególności mediów, a także przeprowadzać ankiety wśród przedstawicieli organizacji religijnych z protokołowaniem procesu. Daje to możliwość szerszego spojrzenia na kwestię i zapewnienia integralności analizy, z uwzględnieniem wszystkich aspektów, które mogą mieć wpływ na życie religijne kraju.
Historyk, profesor Narodowego Uniwersytetu „Akademia Ostrogska” i członek Synodalnej Komisji ds. Stosunków Międzychrześcijańskich związanego z Konstantynopolem Prawosławnego Kościoła Ukrainy Andrij Smirnow skomentował zatwierdzenie uchwały, zaznaczając, że może to być ważnym krokiem w kierunku zakazu działalności Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Według niego, teraz władze mają jasny mechanizm badania powiązań organizacji religijnych ze strukturami zagranicznymi, których działalność podlega ograniczeniom w Ukrainie. Podkreślił, że pozwala to znacznie wzmocnić podstawy prawne kraju w sytuacji, gdy bezpieczeństwo narodowe wymaga szczególnej uwagi.
Pomimo znacznego zainteresowania tą kwestią, należy zauważyć, że taki krok nie tylko ogranicza działalność poszczególnych organizacji religijnych, ale także kształtuje nową praktykę współpracy państwa z instytucjami religijnymi. Władze przyjmują na siebie rolę nie tylko organizatora, ale także nadzorcy działalności struktur religijnych, zapewniając bezpieczeństwo narodowe i suwerenność Ukrainy w sferze religijnej.
Podkreślił również, że w przypadku wykrycia naruszeń odpowiednie organizacje mogą zostać zamknięte, co będzie ważnym krokiem w kierunku ochrony bezpieczeństwa narodowego i suwerenności Ukrainy w sferze religijnej.
Podkreśla to znaczenie nowych środków mających na celu zachowanie niezależności państwa i zapewnienie harmonii społecznej w trudnych warunkach współczesnego świata.
Przypominamy treść wywiadu, który pierwotnie opublikowany został w serwisie KAI styczniu br.
To nowa inicjatywa Księży Marianów, podejmowana w duchu Roku Jubileuszowego.
W liście do Barbary Nowackiej wskazuje na sprzeczność ograniczeń dot. lekcji religii z Konstytucją.
O. Schnabel skrytykował postawę niektórych polityków i mówił o „cynizmie”.
Dziś na scenie pojawią się: Arka Noego, ks. Jakub Bartczak, Deus Meus, nie ma Go tu i Luxtorpeda.