Lubimy rozmawiać z dziećmi. Czasami z lekkim uśmiechem, czasem ze zdziwieniem. Wiemy, że dzieci wiedzą lepiej, ale nie zawsze mamy czas i cierpliwość, żeby ich uważnie posłuchać. Na szczęście Kapituła Orderu Uśmiechu bierze sugestie najmłodszych na poważnie.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 z oddziałami integracyjnymi im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głogowie wysłali w lutym 2016 r. do członków międzynarodowej kapituły wniosek o uhonorowanie dziecięcym orderem wyjątkowego człowieka, pomagającego dzieciom na całym świecie, papieża Franciszka. Skąd pomysł i wyjątkowa popularność papieża z Argentyny?
Papież o wielkim sercu
W kolejne rocznice wyboru kardynała Jorge Maria Bergoglia na urząd następcy św. Piotra (13 marca 2013 r.) uczniowie poznawali na lekcjach religii postać duchownego. – Przedstawiałem dzieciom Franciszka jako głowę Kościoła, pełniącego wyjątkową misję głoszenia Ewangelii wszystkim ludziom na całym świecie, ale starałem się również zaprezentować jego niezwykłą wrażliwość na potrzeby cierpiących, w których papież dostrzega oblicze Chrystusa – opowiadał Kamil Maraj, katecheta. Z okazji trzeciej rocznicy pontyfikatu do Watykanu wysłano z Głogowa prawie 800 laurek z życzeniami od uczniów SP nr 12.
Dzieci miały całkowitą swobodę w przygotowaniu życzeń. Nie zabrakło rysunków na dużych kartkach, ale również tych mieszczących się w małej kopercie. Watykańska poczta odebrała kilka wielkich kartonów wypełnionych kolorowymi laurkami, zapisanych serdecznymi życzeniami dla papieża Franciszka. Oczywiście z Rzymu przysłano papieskie podziękowania – nie mogło być inaczej. Głogowscy uczniowie najstarszych klas wykazali się nie tylko zdolnościami plastycznymi i życzliwością, przygotowując laurki, ale z zapałem szukali informacji dotyczących osoby pełniącej najważniejszą funkcję w Kościele Rzymskokatolickim. Okazało się to bardzo trudnym przedsięwzięciem.
– Dzieci zdecydowały, że warto dowiedzieć się, co robił Franciszek, zanim został wybrany na papieża. Tak naprawdę rzetelnych wiadomości w języku polskim, dotyczących działalności Jorge Maria Bergoglia w okresie posługi duszpasterskiej w Argentynie, jest bardzo mało. Musieliśmy wspólnie z uczniami dokładnie przeglądać artykuły zamieszczone w publikacjach internetowych. Próbowaliśmy również razem analizować wypowiedzi Franciszka, starając się zrozumieć przesłanie. Tłumaczyłem często dzieciom, że Ojciec Święty mówi językiem dla nas trudno zrozumiałym, ponieważ pochodzi z innej części świata, reprezentuje inną kulturę, sposób patrzenia na konkretne sprawy – wspominał katecheta. Dzieci doskonale zrozumiały papieską otwartość i prostotę, to, że potrafi zwracać się do wszystkich ludzi. Przełomowym motywem były papieskie działania, szczególnie na rzecz najmłodszych, gesty życzliwości, którymi Franciszek potwierdził w oczach dzieci swoją wiarygodność, jako głowa Kościoła. Pochodzący z Ameryki Południowej 80-latek, mieszkający w Watykanie, „jest nam bliski” – podkreślały dzieci we wniosku do Kapituły Orderu Uśmiechu.
Order od dzieci
Order Uśmiechu przyznawany jest od 1968 r. dorosłym, którzy w nietuzinkowy i wyjątkowy sposób przynoszą radość najmłodszym, a często ratują im życie. Wśród kawalerów Orderu Uśmiechu jest wiele wybitnych postaci, pedagogów i wychowawców, duchownych, naukowców, koronowanych głów, działaczy społecznych, artystów, literatów, dziennikarzy i sportowców. Wśród dostojników religijnych i duchownych Order Uśmiechu otrzymał papież św. Jan Paweł II, kardynałowie: Franciszek Macharski, Ignacy Jeż, Henryk Gulbinowicz, „dziecięcy” biskup Antoni Długosz, św. Matka Teresa z Kalkuty, ks. Jan Twardowski i duchowy przywódca Tybetu Dalajlama XIV. Uczniowie głogowskiej szkoły, zdobywając rzetelne informacje, przygotowali prezentacje multimedialne, na podstawie których można było napisać wniosek do Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. W dokumencie dzieci przedstawiły Franciszka pomagającego ich rówieśnikom na całym świecie, ale w sposób szczególny wymieniły papieskie inicjatywy dla maluchów w Polsce.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.