– W naszym regionie mamy wiele różnych tradycji. Są chociażby święta wina, miodu czy ziemniaka. Ale przecież świętowanie nie musi się koncentrować tylko wokół rzeczy świeckich. My proponujemy Święto Biblii – wyjaśnia ks. Łukasz.
Katolickie Stowarzyszenie uBIBLIJNIEni.pl organizuje III Święto Biblii. Tym razem odbędzie się ono 27 kwietnia przy parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze pod hasłem: „W mocy Ducha głośmy Słowo”. – Zapraszamy już dziś grupy biblijne, rodziny i wszystkich, którzy chcą świętować razem z nami wokół słowa Bożego. Program przygotowujemy dla każdego! – zapewnia ks. Łukasz Łaszkiewicz, przewodniczący stowarzyszenia.
Czytają i zadają pytania
Zanim jednak przyjdzie czas na świętowanie, ks. Łukasz Łaszkiewicz zachęca do sięgnięcia w Wielkim Poście po Pismo Święte. – To dobry czas, aby trochę odejść na bok i posłuchać, bo z tym mamy dziś problem w naszej pobożności – więcej mówimy niż słuchamy. A czytanie Pisma Świętego stwarza taką przestrzeń, w której Bóg może do nas mówić – podkreśla kapłan. W lekturze Pisma Świętego może pomóc spotkanie kręgu biblijnego. Takie ks. Łukasz prowadzi raz w miesiącu przy parafii pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku. Ostatnie odbyło się 14 marca.
– Skupiamy się na rozważaniu niedzielnej Ewangelii, aby słowo Boże prowadziło nas do Eucharystii – wyjaśnia ks. Łaszkiewicz. Uczestnicy czytają Ewangelię, potem jest czas na indywidualną refleksję i stawianie pytań. – To, czego nie rozumiemy, wypowiadamy głośno. Potem rozdaję komentarze do Pisma Świętego i jest czas, aby przeczytać je pod kątem tych pytań, ale też, żeby dowiedzieć się czegoś nowego – opowiada ks. Łukasz. – Następnie dzielimy się tym, co odkryliśmy. Tak że to nie jest tylko subiektywne mówienie o słowie Bożym, ale również konkretne odniesienie do komentarza naukowego i biblijnego, który jest mocno osadzony w kontekście historycznym. Jeden i drugi aspekt jest bardzo ważny.
Teraz czytam codziennie
Członkowie kręgu, którzy spotykają się od trzech lat, nie tylko modlą się i rozważają słowo Boże, ale też angażują się w parafię. – Kiedy przeprowadzamy rekolekcje, oni troszczą się o stronę organizacyjną. Od pół roku podczas jednej z niedzielnych Mszy św. czytają czytania, a w Tygodniu Biblijnym przez pięć minut przed każdą Mszą św. – Pismo Święte To ich spotkanie z Biblią przekłada się na konkretną posługę na rzecz wspólnoty – tłumaczy kapłan. Do kręgu należało najpierw 8 osób. Po pierwszych rekolekcjach, które poprowadził ks. Łukasz, było ich już prawie 20, a teraz jest niemal 30. – Chciałam się dowiedzieć więcej o Bogu i zrozumieć Pismo Święte. Owocem tych spotkań jest mobilizacja do częstszego czytania Biblii. Teraz staram się to robić codziennie – mówi Mariola Hryniewicz.
– Czytać Pismo Święte może każdy, ale żeby wszystko dobrze zrozumieć, warto sięgnąć do komentarzy i przyjść na spotkanie – podkreśla Dawid Frąckowiak. – Gdybyśmy czytali bez głębszej analizy, wiele słów na pewno by nam umknęło. Tymczasem te spotkania odkrywają przed nami ich znaczenie. Ksiądz Łukasz podprowadza nas do odkrycia głębi słowa Bożego. Polecamy takie spotkania, które odbywają się w różnych parafiach, każdemu – dodaje Bożena Bieżańska.Więcej: zgg.gosc.pl i ubiblijnieni.pl.
27 kwietnia
10.00 – prezentacja grup w kościele
10.30 – Msza św.
11.30 – gry i zabawy dla najmłodszych, warsztaty dla młodzieży z ks. Jakubem Bartczkiem i konferencja biblijna dla dorosłych
12.30 – wspólny posiłek
13.00 – Festiwal Piosenki Biblijnej (zgłoszenia do 5.IV)
15.00 – koncert ks. Jakuba Bartczaka
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Synodalność to podstawowy wymiar Kościoła, dany do kultywowania i rozwijania stylu życia.
Rola Konferencji Episkopatu jest służebna wobec Ewangelii, wspólnoty Kościoła...