Riccardi: Zabierzmy imię Boga z ust terrorystów

Broń nie wystarczy do zwalczenia terroryzmu. Zasadnicze znaczenie w tej walce ma wymiar duchowy. Trzeba zabrać imię Boga z ust terrorystów - powiedział prof. Andrea Riccardi, podsumowując 27. już spotkanie „Religie dla pokoju”. Tym razem trwało ono w Rzymie w dniach 29 września - 1 października.

Założyciel organizującej je Wspólnoty św. Idziego wskazał, że terroryzm motywowany religijnie sprawia, iż walka z terroryzmem staje się problemem religijnym. - Walka z terroryzmem jest walką religijną - stwierdził Riccardi.

Nie chodzi tu jednak o oskarżanie religii, ani o poszukiwanie w ich łonie źródła „narodzin logiki terrorystycznej”, ale raczej o ponowne przedstawienie „obrazu dialogu, obrazu religii razem”, który jest istotny w walce z terroryzmem.

Przypomniał, że w ciągu ponad 25 lat spotkań „Religie dla pokoju”, inspirowanych spotkaniem papieża z przywódcami religijnymi w Asyżu z 1986 r., „ludzie różnych religii odkryli alfabet dialogu”. - Człowiek religijny, stający wobec śmierci dzieci i zniszczenia kraju, nie godzi się z faktem, że nie ma wyjścia. Dla człowieka wierzącego niemożliwe nie istnieje - zauważył włoski historyk.

Zapowiedział, że końcowym apelu spotkania, który zostanie odczytany na placu Campidoglio, zawarte zostaną trzy zasadnicze punkty: odrzucenie terroryzmu, potwierdzenie twórczego charakteru nadziei na przyszłość i wskazanie na dialog jako sposób rozwiązywania problemów.

W trakcie rzymskiego spotkania podczas 32 dyskusji i konferencji głos zabrało 250 osób z 60 państw. Słuchało ich w sumie ponad 10 tys. uczestników, w tym liczni uczniowie szkół Wiecznego Miasta.

Następne spotkanie „Religie dla pokoju” odbędzie się we wrześniu 2014 r. w Antwerpii w Belgii. Ma to związek z setną rocznicą wybuchu I wojny światowej, w której w ciągu czterech lat na froncie belgijskim zginęło kilkaset tysięcy żołnierzy, a pod Ypres po raz pierwszy użyto na dużą skalę broni chemicznej.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8