Opieka nad 90-letnim rodzicem coraz częściej spada na seniora, który ma 70 lat, dlatego coraz większa jest potrzeba instytucji, które w różnych formach dadzą wsparcie chorym i ich opiekunom - powiedziała PAP koordynatorka programów senioralnych Caritas Polska Monika Figiel.
11 lutego Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Chorego.
Figiel w rozmowie z PAP podkreśliła, że godne umieranie nie może być luksusem. "Naszym obowiązkiem jest tworzyć taki system społeczny, instytucjonalny, który to zapewnia. W Caritas mamy tego pełną świadomość" - powiedziała Figiel.
Dodała, że potrzeba instytucjonalnego wsparcia jest coraz większa.
Zwróciła uwagę, że polskie społeczeństwo bardzo szybko się starzeje. "Jest coraz więcej 60-latków i jednocześnie gwałtownie przybywa nam 80-latków, a to jeszcze bardziej wymagający społecznie proces. Wielu 80-latków to osoby zależne, wymagające wsparcia w codziennym funkcjonowaniu" - powiedziała Figiel.
Zaznaczyła, że kolejne pokolenia wkraczające w wiek senioralny to osoby, które mają coraz mniej dzieci lub nie mają ich w ogóle, dlatego model opieki oparty na rodzinie przestaje działać. Dodała, że na to nakłada się kolejny proces: żyjemy statystycznie coraz dłużej. "Opieka nad 90-letnim rodzicem spada na seniora, który ma 70 lat" - podkreśliła.
Zaznaczyła, że nie ma idealnego modelu opieki. "Są pewne rozwiązania. Im dłużej osoba starsza jest w domu, tym lepiej. Dlatego dobrze, gdyby osoba starsza i rodzina mogli korzystać ze wsparcia sąsiadów, przyjaciół, opieki w lokalnym środowisku" - powiedziała Figiel. Dodała, że dopiero, kiedy wsparcie w domu nie jest już możliwe, a choroba nieodwracalnie postępuje, osoba starsza zostaje objęta opieką właściwej placówki. "Na ostatnim etapie życia to może być hospicjum" - powiedziała.
Figiel zwróciła uwagę, że zwłaszcza hospicja prowadzone przez organizacje pozarządowe mają dylemat, gdy trafia do nich osoba z inną chorobą, niż ta, która jest w katalogu NFZ, uprawniającym do refundacji opieki. "Wtedy decyzja należy do organizatorów hospicjum, czy są w stanie pozyskać pieniądze z innych źródeł niż NFZ na opiekę nad taką osobą" - zaznaczyła.
W wykazie z rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, jest osiem jednostek chorobowych, które uprawniają do refundowanej opieki paliatywnej i hospicyjnej: choroba wywołana przez ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV), nowotwory, następstwa zapalnych chorób ośrodkowego układu nerwowego, układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy, stwardnienie rozsiane, kardiomiopatia, niewydolność oddechowa niesklasyfikowana gdzie indziej, owrzodzenie odleżynowe. W przypadku osób do ukończenia 18. roku życia wykaz zawiera 65 pozycji.
Caritas diecezjalne oraz zgromadzenia zakonne prowadzą w całej Polsce ponad 400 placówek opieki długoterminowej i hospicyjnej. Pomagają niemal 30 tys. pacjentom rocznie. Pracuje w nich 2,3 tys. osób oraz 1,7 tys. wolontariuszy - wynika z informacji publikowanych przez Caritas.
Światowy Dzień Chorego w Kościele katolickim przypada 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Ustanowił go w 1992 r. papież Jan Paweł II. Chciał, aby tego dnia w sposób szczególny dostrzec w Kościele miejsce osób cierpiących na duszy i ciele.
Katarzyna Nocuń (PAP)
kno/ jann/ lm/
Idą do chorych z sakramentami, niosąc im Chrystusa często w najtrudniejszych chwilach życia.
Od ponad 30 lat Kościół katolicki obchodzi 11 lutego każdego roku Światowy Dzień Chorego.
W ciągu dekady nastąpiła polaryzacja postaw pacjentów, którzy są katolikami.