Od 13 kwietnia do 13 maja br. w katedrze w Trewirze trwać będzie wystawienie Świętej Szaty – tuniki (sukni) Chrystusa, o którą – zgodnie z przekazem Ewangelii – żołnierze rzymscy rzucili los przed rozpoczęciem Jego drogi krzyżowej na Golgotę.
Według tradycji, szatę miała przywieźć z Ziemi Świętej w 326 r. cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego.
Wystawienie rozpocznie się w piątek, 13 kwietnia o godz. 14.30. Uroczystości będzie przewodniczył specjalny wysłannik papieski, którym Benedykt XVI mianował prefekta Kongregacji ds. Biskupów, kard. Marca Ouelleta. Z okazji wystawienia Świętej Szaty w Trewirze spodziewanych jest kilkaset tysięcy pielgrzymów i turystów.
Poprzednie wystawienie relikwii odbyło się w 1996 r. z udziałem 700 tys. ludzi. Obecne odbędzie się w 500. rocznicę pierwszego jej publicznego wystawienia w 1512 r. Ekspozycja Świętej Szaty w 1810 r. przyciągnęła 200 tys. osób, w 1844 r. – ponad milion, a w 1959 r. ponad 1,7 mln.
Zdaniem ordynariusza Trewiru, bp. Stephana Ackermanna, czas pielgrzymek do Świętej Szaty będzie dla Kościoła okazją do ukazania celu swojego istnienia, jakim jest „prowadzenie ludzkości do Chrystusa”.
Święta Szata, zwana po niemiecku Heilige Rock, została odnaleziona w skrzyni w trakcie prac remontowych w katedrze św. Piotra w Trewirze w 1196 r.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Za wiarę są z największą surowością karani przez komunistów.
W jej skład wejdą członkowie dwóch dykasterii: nauki wiary i tekstów prawnych.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.