Syria: zaniepokojenie ograniczeniami dla chrześcijan

Co pewien czas chrześcijanie zmagają się z islamistami, którzy chcą ograniczyć ich wolność religijną.

Reklama

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie(PKWP) wyraziło zaniepokojenie ograniczeniami, jakie spotykają chrześcijan w Syrii. Co pewien czas chrześcijanie zmagają się z islamistami, którzy chcą ograniczyć ich wolność religijną. W niektórych miejscowościach radykalnym grupom udało się wymusić oddzielne miejsca dla kobiet i mężczyzn w środkach transportu publicznego oraz nałożyć na kobiety obowiązek zasłaniania twarzy, poinformowała PKWP w Monachium, powołując się na lokalne źródła. Obserwatorzy uważają, że skuteczne stosowanie tych środków  wynika z braku jednolitego zarządzania po zmianie władzy.

Najtrudniejsza sytuacja dla chrześcijan panuje w miastach Homs i Hama w zachodniej Syrii, „Ludzie unikają wychodzenia na ulice po godzinie 17:00. Po miastach krążą dżihadyści, którzy przez megafony wzywają ludzi do przejścia na islam. Kobiety, które nie noszą chust w miejscach publicznych, są publicznie krytykowane” - powiedział informator PKWP.

Według niego, sytuacja jest znacznie spokojniejsza w „dolinie chrześcijan”, około 60 kilometrów od Homs, przy granicy z Libanem. Do tej pory incydenty miały miejsce jedynie na drogach dojazdowych. Zdarzały się przypadki, że na posterunkach kontroli drogowej chrześcijanie byli nakłaniani do przejścia na islam. W przypadku odmowy nie było  im wolno kontynuować podróży. W pojedynczych przypadkach dochodziło do okradania podróżnych.

Ponieważ stolica Damaszek znajduje się w centrum zainteresowania mediów i polityków, nowi urzędnicy „troszczą się o kreowanie pozytywnego wizerunku” – czytamy w komunikacie PKWP. „Mimo to zdarzają się odosobnione incydenty, takie jak żądanie noszeni chust przez kobiety, lub zakaz wychodzenia razem na ulicę kobietom i mężczyznom, jeśli nie są spokrewnieni”. Podobne doniesienia napływają z Aleppo na północy kraju.

Tymczasem przedstawiciele Kościoła katolickiego wyrazili chęć współpracy z nowymi władzami. Podczas licznych dyskusji osoby odpowiedzialne za politykę zapewniały chrześcijan, że ich prawa będą w pełni respektowane. Rozmowy dotyczą przede wszystkim zabezpieczenia statusu chrześcijan jako integralnej części społeczeństwa syryjskiego. Ogólnie rzecz biorąc, nastrój wśród chrześcijan jest „ostrożnie optymistyczny”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 1

Reklama