Europejscy biskupi wzywają UE do ochrony obecności chrześcijan w Syrii

W kraju trwa niepewność.

Reklama

W oświadczeniu opublikowanym 19 stycznia, przewodniczący Komisji Konferencji Biskupich Unii Europejskiej bp Mariano Crociata zwrócił się do unijnych instytucji oraz do państw członkowskich z apelem o uznanie kruchości mniejszości religijnych w Syrii, w tym chrześcijan, oraz o podjęcie konkretnych działań w celu ich ochrony.

„Kraj, w którym każdy Syryjczyk może żyć w wolności, bezpieczeństwie i nadziei” - takie życzenie dotyczące przyszłości Syrii wyraził bp Mariano Crociata, przewodniczący Komisji Konferencji Biskupich Unii Europejskiej (COMECE). W przesłaniu opublikowanym w środę 19 lutego, włoski biskup wyraził swoje „głębokie zaniepokojenie kryzysem humanitarnym w Syrii”, który trwa już ponad dekadę, ale przede wszystkim „obecną niepewnością”.

Obecność chrześcijan zagrożona

Pod koniec stycznia 2025 r. Ahmad asz-Szar znany również jako Abu Muhammad al-Dżaulani został mianowany tymczasowym prezydentem Syrii. W wyniku walki zbrojnej ten przywódca dżihadystów obalił dyktaturę prezydenta Baszara al-Assada w grudniu 2024 r. Wówczas wzrosły nadzieje na wolność, ale według bpa Jacquesa Mourada pod nowym rządem dla chrześcijan panuje „trudny okres”. W wywiadzie dla agencji Fides syryjskokatolicki arcybiskup Homs mówił o przemocy i powszechnym strachu, a także o „kilku przypadkach młodych chrześcijan, którym grożono i których torturowano na ulicy, na oczach wszystkich, aby szerzyć terror i zmusić ich do wyrzeczenia się wiary i zostania muzułmanami”.

Przypominając, że chrześcijanie są „istotną częścią historii i kultury regionu”, bp Mariano Crociata uważa, że zmniejszenie liczby chrześcijan w Syrii „byłoby tragiczną stratą nie tylko dla Syrii, ale także dla stabilności regionu i świata”.

Konkretne sposoby ochrony mniejszości

W związku z antychrześcijańskimi prześladowaniami, o których wspomniał abp Mourad, a także szerzej: z prześladowaniami mniejszości religijnych, COMECE zwraca się do Unii Europejskiej i społeczności międzynarodowej o „uznanie kruchości tych społeczności i podjęcie konkretnych środków w celu zapewnienia im ochrony”. Konkretne propozycje COMECE dotyczą nadzwyczajnej pomocy humanitarnej, ale także złagodzenia sankcji handlowych nałożonych przez UE, z powodu których Syryjczycy cierpią od ponad dziesięciu lat.

Mając na uwadze odbudowę kraju, bp Mariano Crociata wzywa UE i jej państwa członkowskie do zapewnienia, że mniejszości druzyjskie, chrześcijańskie i alawickie zostaną włączone w proces konstytucyjny. Ostrzega również przed ryzykiem zemsty i wzywa do ustanowienia „ram prawnych, które zapewnią sprawiedliwe i inkluzywne stosowanie sprawiedliwości w okresie przejściowym”.

Powrót uchodźców

Ostatnim postulatem przewodniczącego COMECE jest stworzenie „warunków, które pozwolą uchodźcom i ich rodzinom na dobrowolny i całkowicie bezpieczny powrót do swoich domów”. Hierarcha zapewnia o wsparciu tego przedsięwzięcia przez Kościół. Podczas gdy na nowy rząd spogląda się przez pryzmat obalenia  Baszara al-Assada, COMECE przestrzega przed możliwymi zagrożeniami dla chrześcijan, które mogą zostać wprowadzone przez rząd kierowany przez islamistycznego przywódcę.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 1

Reklama