„Chrześcijanie i muzułmanie: ugasić ogień wojny i zapalić światło pokoju”

26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

Reklama

Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: ugasić ogień wojny i zapalić światło pokoju” 26 stycznia obchodzony będzie XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnych obchodów, które tym razem odbędą się w Katowicach, przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Inicjatywa polskiego Episkopatu o ustanowieniu Dnia Islamu jest pionierską w skali światowej.

Kościół odkrywa co do dobre i święte w innych religiach - wskazał bp Henryk Ciereszko, przywołując słowa soborowej deklaracji “Nostra aetate”. Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi zaznaczył, że także Dzień Islamu służy poszukiwaniu tych obszarów, które łączą chrześcijan i muzułmanów.

Bp Ciereszko podkreślił, że cieniem na tegorocznych obchodach kładzie się cierpienie związane z wojnami, dotykające m.in. Palestynę, Izrael, kraje arabskich oraz Ukrainę. – Papież zawsze podkreśla, że wojna jest wielką porażką. Z jego wypowiedzi wiemy, że nie ma „świętych wojen”, jest tylko „święty pokój” – zaznaczył.

Hierarcha dodał, że spotkaniom z okazji Dnia Islamu zawsze towarzyszy atmosfera otwartości, braterstwa, wzajemnego wysłuchania oraz poszanowania dla tego, co łączy religie. Podkreślił również, że tegoroczne hasło obchodów niesie przesłanie, iż wszystkie religie uznają ludzkie życie za święte oraz doceniają rolę i wartość sumienia, które posiada każdy człowiek. Jubileuszowe obchody będą okazją do pogłębienia dialogu międzyreligijnego i wspólnej refleksji nad pokojem i współistnieniem.

Centralne obchody XXV Dnia Islamu odbędą się w niedzielę 26 stycznia o godz. 11:00 na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tradycyjnie już, wydarzenie rozpocznie się przy dźwiękach muzyki Orientu. Po odczytaniu fragmentów Ksiąg Świętych – Biblii i Koranu wykład o 25 latach Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce wygłosi dr Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodnicząca Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

Następnie zaplanowano dwugłos chrześcijańsko-muzułmański, nawiązujący do hasła tegorocznych obchodów. Kolejnym punktem obchodów będzie modlitwa: muzułmanie wzniosą modlitwę spontaniczną – „Dua”, natomiast chrześcijańską modlitwę wiernych zakończy odmówienie „Ojcze nasz”, po czym uczestnicy spotkania przekażą sobie nawzajem znak pokoju. Po agapie – wspólnym posiłek chrześcijan i muzułmanów - odbędzie się "Koncert na rzecz pokoju", w którym wystąpią artyści z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.  Rada od 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Na czele Rady stoją: prof. Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodnicząca ze strony katolickiej i Krzysztof Mucharski, współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej. Sekretarzem generalnym Rady jest Grzegorz Olszewski.

Dzień Islamu obchodzony jest tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, nawiązuje do tematu corocznego orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu.

Regularne obchody Dnia Islamu odbywają się także w Lublinie i Krakowie (od 2004 r.), a okazyjne w Olsztynie (2001), Opolu (2002) i Poznaniu (2008).

Od początku XVI do lat 80. XX wieku polskimi muzułmanami byli niemal wyłącznie Tatarzy – zwraca uwagę Muzułmański Związek Religijny. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. do mieszkających od wieków w Polsce Tatarów zaczęli dołączać nowi przybysze z krajów muzułmańskich, zwiększając liczebność wyznawców islamu w Polsce. Byli to głównie Arabowie podejmujący studia na polskich uczelniach, w mniejszym stopniu imigranci.

Większość z nich po zakończeniu studiów wracała do rodzinnych stron, niektórzy jednak zostawali w Polsce na stałe.

W Polsce funkcjonują dwa religijne związki muzułmańskie wpisane do rejestru Kościołów i Związków Religijnych. Muzułmański Związek Religijny w RP, uznany oficjalnie w 1925 r., liczy obecnie ok. 6 tys. członków, zrzesza przede wszystkim Tatarów Muzułmanów Polskich. Największe ich skupiska mieszkają w województwie podlaskim (w Białymstoku, Sokółce, Suchowoli i Dąbrowie Białostockiej). Zabytkowe meczety znajdują się w Bohonikach i Kruszynianach, gdzie mieszkają już tylko pojedyncze rodziny tatarskie.

Drugim związkiem wyznawców islamu jest zarejestrowana w 2004 r. Liga Muzułmańska w RP. Zrzesza ona muzułmanów przybywających do Polski na studia oraz do pracy, a także osoby przyjmujące islam za swoją religię. Według szacunków liczy ok. 25 tys. członków.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama