Papież: skala niewolnictwa odbiera nadzieję, ale Bóg daje nam odwagę

Jak można mieć nadzieję, kiedy miliony ludzi padają ofiarą niewolnictwa?

Reklama

Jak można mieć nadzieję, kiedy miliony ludzi padają ofiarą niewolnictwa? Jak nie stracić nadziei w obliczu handlu organami, seksualnego wykorzystywania dzieci i dziewcząt, pracy przymusowej, w tym prostytucji, handlu narkotykami i bronią? Te dramatyczne, ale bardzo realistyczne pytania stawia dziś Papież w Przesłaniu na Światowy Dzień Modlitw i Refleksji przeciw Handlowi Ludźmi. Franciszek podkreśla, że w takiej sytuacji siłę możemy znaleźć tylko w Chrystusie, naszej nadziei.

Nie ulec w obliczu ogromu problemów

Zachęcając do wspólnej walki ze współczesnym niewolnictwem, Papież podkreśla, że wznosząc nasz wzrok ku Chrystusowi, możemy znaleźć siłę do nowego zaangażowania, które nie ulegnie w obliczu ogromu problemów. Przypomina, że przypadający dziś dzień walki z handlem ludźmi jest obchodzony 8 lutego w liturgiczne wspomnienie św. Józefiny Bakhity, która sama padła ofiarą niewolnictwa, a potem stała się symbolem zaangażowania w walkę z tym strasznym zjawiskiem.

Nie przyczajajmy się do niesprawiedliwości

Ojciec Święty przestrzega też przed przyzwyczajaniem się do niesprawiedliwości i pokusą myślenia, że pewnych zjawisk nie da się wyeliminować. Zapewnia, że z Bożą pomocą można się temu przeciwstawić. Wskazuje na potrzebę promowania odważnych inicjatyw wymierzonym w mechanizmy gospodarcze i przestępcze, które czerpią dochód z handlu ludźmi i wyzysku.

Pomagać ofiarom

Franciszek wskazuje też na potrzebę udzielania skutecznej pomocy ofiarom. Duch Zmartwychwstałego Pana – pisze Ojciec Święty – „uczy nas słuchać, z bliskością i współczuciem – ludzi, którzy padli ofiarą handlu ludźmi, pomagać im stanąć na nogi i wspólnie z nimi ustalać najlepsze sposoby wyzwalania innych oraz zapobiegania [temu procederowi]”.

Działać razem

Papież przyznaje, że handel ludźmi to zjawisko złożone i stale ewoluujące. Jest ono napędzane przez wojny, głód i konsekwencje zmian klimatycznych. Dlatego wymaga ogólnoświatowych reakcji i wspólnych wysiłków na wszystkich szczeblach.

Franciszek zaznacza, że wzorem są dla nas młodzi, którzy na całym świecie walczą z handlem ludźmi.  Oni „mówią nam, że musimy stać się ambasadorami nadziei i działać razem, z wytrwałością i miłością; że musimy stanąć po stronie ofiar i ocalałych” – napisał Papież.

 
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 1

Reklama