Dramatyczne wydarzenia z Wybrzeża Kości Słoniowej w relacjach naszego korespondenta diakona Pawła Huleckiego (Ojcowie Biali Misjonarze Afryki) przebywającego w Abidżanie (na podstawie mediów lokalnych oraz obserwacji bezpośrednich)
LEGNAN KOULA /PAP/EPA
Jednostki ONZ przez siedzibą ONZ w Abidżanie
Wtorek 21.12.2010
Po raz kolejny Wspólnota Ekonomiczna Państw Afryki Zachodniej (Communauté Économique des États de l’Afrique de l’Ouest – CEDEAO) zaapelowała do Laurenta Gbagbo o ustąpienie władzy dla Alassana Ouattary. CEDEAO spotka się także w przyszły piątek w Abudży (Nigeria) na nadzwyczajnej sesji, dotyczącej sytuacji na WKS. W wyniku ostatniego spotkania organizacji, 7 grudnia 2010, członkowstwo Wybrzeża Kości Słoniowej zostalo zawieszone.
Premier rządu Francji za czasów prezydenta Chiraca, Dominique De Villepin, zaproponował aby UE wysłała do Abidżanu swojeg przedstawiciela „zdolnego do podjęcia negocjacji”. Były Premier nie wierzy w ultimatum jako lekarstwo na kryzys na WKS: „należy zejść na teren”. Dominique De Villepin znany już jest ze swojego zaangażowania dotyczącego kryzysu na Wybrzeżu Kości Słoniowej. W 2003, jako Minister Spraw Zagranicznych Francji, przewodniczył negocjacjom zwaśnionych stron, zakończonym układem z Marcoussis, który według obserwatorów zaniechał wybuchowi wojny domowej w kraju.
Były prezydent WKS Henri Konan Bedié, który po pierwszej turze tegorocznych wborów znalazł się na 3 pozycji, zaapelował po raz pierwszy od czasu ogłoszenia wyników drugiej tury do Laurenta Gbagbo o akceptację zwycięstwa Alassana Ouattary. W swojej wypowiedzi zwrócił się także do wojsk narodowych o przystanie do prezydenta Ouattary, wybranego demokratycznie.
Premier rządu Ouattary, Guillaume Soro nawołuje ludność cywilną do biernego oporu i przeciwstawienia się Laurentowi Gbagbo. Według niego kraj przeżywa rządy „barbarzyńskiego klanu przeciwko nic nie winnej i nieuzbrojonej ludności cywilnej(…). Od początku grudnia naliczyliśmy ponad 200 zabitych i 1000 rannych. Co najgorsze, kobiety są ofiarami pobić, i gwałtów (…) składniki ludobójstwa są obecne”.
Sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-moon, zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o pomoc siłom pokojowym stacjonującym na Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Tradycyjni przywódcy grup etnicznych zamieszkujących WKS spotkali się w pałacu jego wysokości Tchiffi Zié w celu analizy sytuacji kryzysowej w kraju. Na koniec spotkania król Tchiffi Zié zaapelował do Laurenta Gbagbo i Alassana Ouattary o podjęcie dialogu : „dajcie szansę Wybrzeżu Kości Słoniowej i porozmawiajcie. Obaj jesteście potrzebni. Otwórzcie wasze drzwi. Mamy rozwiązanie na naszą trudną sytuację. Próbowaliście znaleźć rozwiązanie nowoczesnymi metodami ale wasze serca stały się jeszcze bardziej twarde. Nie możecie wyprzeć się naszych tradycji. Nadszedł czas, aby każdy z was obmył swoje serce i zaakceptował jeden drugiego abyśmy mogli powtórzyć przyszłym pokoleniom, że tam gdzie jest wojna nie ma rozwoju”. Przywódcy wystąpili z propozycją mediacji tradycynjej, jako środka na wyjście z sytuacji kryzysowej.
Amnesty International przedstawiła dowody uprowadzeń oraz aresztowań przez siły bezpieczeństwa pro Gbagbo. Organizacja potwierdza odnalezienie zwłok w abidżańskich kostnicach lub na przedmieściach miasta.
USA ogłosiły sankcje wobec Laurenta Gbagbo, członków jego rodziny oraz jego bliskch współpracowników. Prawo amerykańskie nie pozwala na ujawnienie nazwisk. Członkom rodziny Gbagbo studiującym w USA grozi wydalenie z terytorium amerykańskiego.
Na prośbę Nigerii oraz USA, w przyszły czwartek w Genewie, 47 członków Rady Praw Człowieka ONZ zbierze się na specjalnym spotkaniu dotyczącym sytuacji na WKS.
Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), Luis Moreno-Ocampo, zapowiedział wszczęcie postępowania karnego w wypadku ataków na siły pokojowe ONZ. MTK jest pierwszym trubunałem międzynarodowym powołanym do sądzenia pojedynczych osób stojących na czele zbrodni wojennych, zdrodni przeciwko ludzkości i ludobójstwa od roku 2002.
Komisarz ONZ do spraw uchodźców zadeklarował wzmocnienie akcji humanitarnej i gotowość pomocy na możliwość napływu 30 000 uchodźców do Liberii i Gwinei. Do dziś około 6 200 uchodźców, w większości kobiety i dzieci, opóściło WKS.
„Generał ulicy” i minister do spraw młodzieży w rządzie Gbagbo, Charles Blé Goudé, kontynuuje spotknia z ludnością Abidżanu, nawołując do czujności i bycia gotowym do walki w imię suwerenności kraju. W wywiadzie dla Francuskiej Agencji Informacyjnej powiedział: „są chwile, kiedy trzeba stanąć naprzeciwko historii”. Komentując wypowiedzi prezydenta Francji dodał: Nikolas Sarkozy „będzie musiał przejsć po naszych ciałach aby stawić czoła Laurentowi Gbagbo”.
W wieczornym wydaniu wiadomości telewizji państwowej wysłuchaliśmy pierwszego, od czasu samozaprzysiężenia, przemówienia Laurenta Gbagbo, w którym potwierdził, iż to on jest prezydentem republiki. „ Nie chcę aby krew nawet jednego mieszkańca naszego kraju została przelana. Nie chcę wojny na WKS, która mogłaby się rozprzeztrzenić na sąsiednie kraje i je osłabić” – dodał. Gbagbo zaproponował także powołanie specjalnej międzynarodowej komisji, która miałaby przeanalizować sytuację kryzysową. Komisja, dowodzona przez reprezentanta Unii Afrykańskiej, miałaby się składać z przedstawicieli Wspólnoty Ekonomicznej Państw Afryki Zachodniej, ONZ, USA, Unii Europejskiej, Ligii Arabskiej, Rosji, Chin oraz iworyjczyków „dobrej woli”. W przemowieniu prezydent uzurpator zaapelował także do Alassana Ouattary o opuszczenie hotelu Golf, siedziby głównej swojego rywala na fotel prezydencki.
Rzecznik prasowy armii narodowej zapowiedział wygaśnięcie godziny policyjnej (wprowadzonej 27 listopada) wraz z dniem dzisiejszym. „Ta decyzja pozwoli rodzinom na przeżycie świąt i Nowego Roku w dobrych warunkach” – ocenił major Hilaire Babri Gohourou. Dodał także, iż wszelkie możliwe miary bezpieczeństwa zostaną wzmocnione na ten szczególny czas.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.