Papież wezwał biskupów Wybrzeża Kości Słoniowej, by umieścili młodych ludzi w centrum ich pracy duszpasterskiej oraz zwrócili szczególną uwagę na formację seminarzystów. Przypomniał też, że wciąż wielkim wyzwaniem pozostaje budowanie zgody, pojednania i pokoju. Franciszek mówił o tym podczas spotkania, które było zwieńczeniem wizyty ad limina Apostolorum episkopatu tego afrykańskiego kraju.
Bp Marcelin Yao Kouadio, który jest przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich Wybrzeża Kości Słoniowej, podkreśla, że tygodniowy pobyt w Watykanie i spotkania w różnych dykasteriach Kurii Rzymskiej były bardzo owocne i wyznaczyły kierunki działań duszpasterskich na kolejne lata. „Spotkanie z Papieżem miało charakter bardzo braterski. Mogliśmy swobodnie się wypowiadać. Mowa była nie tylko o kwestiach duszpasterskich, ale również ekonomicznych i kanonicznych” – mówi Radiu Watykańskiemu bp Kouadio.
Bp Kouadio: młodzi w centrum duszpasterstwa
„Trzeba powiedzieć, że Ojciec Święty ma swój styl, spotkanie z nim odbyło się w bardzo braterskiej atmosferze, nawet z odrobiną humoru. Większość biskupów zadawała pytania natury duszpasterskiej, ale były też kwestie ekonomiczne czy polityczne, dotyczące Afryki i naszej młodzieży. Papież mocno zachęcał nas do postawienia młodych w centrum naszych wysiłków duszpasterskich i zwrócenia uwagi na formację w seminariach. Mówiliśmy też o rozprzestrzenianiu się również u nas ideologii niezgodnych z Ewangelią. Legalizacja aborcji często jest wiązana z pomocą rozwojową w biednych krajach. Słyszymy często, że możemy otrzymać pewne fundusze, jeśli zechcemy zalegalizować homoseksualizm. Naciski są wielkie. Papież mówił dużo o kolonizacji ideologicznej. Powiedziałem mu przy tej okazji, że Afryka jest bardzo bogata, ale jej dzieci niezwykle ubogie i przez to zmuszone do wyjazdu, by szukać lepszego życia. Wybrzeże Kości Słoniowej nadal jest wiodącym producentem kakao na świecie, ale nasi ludzie nie wiedzą, jak rozpoznać tabliczkę czekolady. Musimy o tym rozmawiać, ponieważ wszystkie kraje Afryki mają podobne problemy dotyczące choćby braku edukacji, opieki zdrowotnej, szans na godną pracę. Jest też kwestia dialogu międzyreligijnego, ponieważ u nas dialog ten dotyczy życia w konkretnych rodzinach. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Ojcu Świętemu za to spotkanie, które trwało ponad dwie godziny. Na zakończenie powiedziałem, że bylibyśmy szczęśliwi, gdyby zechciał nas odwiedzić na Wybrzeżu Kości Słoniowej.“
Historyk prof. Jan Żaryn zeznawał w tej sprawie w Sądzie Okręgowym w Warszawie.
W imieniu papieża uroczystości beatyfikacyjnej we Fryburgu będzie przewodniczyć kardynał Kurt Koch.
W 1966 roku biskupi Stanów Zjednoczonych ograniczyli ten obowiązek do okresu Wielkiego Postu.
Formuła podjęta przez pomysłodawców i realizatorów od początku znalazła odbiorców.