Dramatyczne wydarzenia z Wybrzeża Kości Słoniowej w relacjach naszego korespondenta diakona Pawła Huleckiego (Ojcowie Biali Misjonarze Afryki) przebywającego w Abidżanie (na podstawie mediów lokalnych oraz obserwacji bezpośrednich)
LEGNAN KOULA /PAP/EPA
Modlitwa o pokój w Abidżanie; 27.12.2010
Poniedziałek 27.12.2010
Kilkaset kobiet zgromadziło się w poniedziałek w godzinach porannych na placu Republiki w administracyjnej dzielnicy Abidżanu, Plateau, aby modlić się w intencji pokoju na Wybrzeżu Kości Słoniowej. „Wojna nie jest rozwiązaniem, tylko Bóg może nam pomóc” – powiedziała, z twarzą posypaną popiołem i przepasana worem pokutnym wyrażającym skruchę, organizatorka modlitwy Hortense Koladé, prezydent Stowarzyszenia Kobiet Chrześcijańskich na Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Emerytowany arcybiskup Abidżanu, Bernard Agré, w spotkaniu na antenie telewizji państwowej, poparł Laurenta Gbabgo, jako prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej. Według arcybiskupa emeryta, jedynymi ważnymi wynikami wyborów pozostają te, ogłoszone przez Radę Konstytucyjną. Arcybiskup zaapelował także do dwóch zaprzysiężonych kandydatów na fotel prezydencki, Laurenta Gbagbo oraz Alassana Ouattarę, do podjęcia dialogu w celu wyjścia z kryzysu, który coraz bardziej zdąża w kierunku wojny domowej.
Biskup Paul Siméon Ahouana, metropolita Bouaké (centrum kraju), wyraził swoją opinię na temat sytuacji, w jakiej znajduje się Wybrzeże Kości Słoniowej.
Według biskupa Ahouana, fundamentem trudnej sytuacji w kraju po drugiej turze wyborów jest brak respektu układów podpisanych przez obydwie strony konfliktu, które jasno wyznaczyły drogę wyjścia z kryzysu polityczno-wojskowego. „Jesteśmy naprzeciw dwóch logik. Z jednej strony Laurent Gbagbo, który opierając się na instytucjach republikańskich czyni z siebie prezydenta, oraz z drugiej strony Alassane Ouattara, który argumentuje swoje zwycięstwo na podstawie układów z Pretorii i Ouagadougou, podpisanych zgodnie przez obie strony konfliktu.”
Biskup przypomniał jednocześnie, iż w przypadku niezgodności wyników ogłoszonych przez Niezależną Komisję Wyborczą oraz Radę Konstytucyjną, ich potwierdzenie należy do przedstawiciela ONZ na Wybrzeżu Kości Słoniowej, który w tej sytuacji i zgodnie z podpisanymi układami pełni rolę arbitra, co też miało miejsce.
Biskup potwierdził także zaangażowanie konferencji episkopatu Wybrzeża Kości Słoniowej dotyczącą ostatnich wydarzeń. Biskupi zaapelowali do prezydenta Rady Konstytucyjnej, pro Gbagbo, do wstrzymania się z ogłoszeniem wyników drugiej tury wyborów. Szef Rady postąpił inaczej. Podobnie miało się z prośbą do Laurenta Gbagbo o zawieszenie godziny policyjnej w celu ułatwienia pracy Niezależnej Komisji Wyborczej. Przedstawiciele episkopatu spotkali się także z przedstawicielem sekretarza ONZ na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Choi Young-Jin, w celu przeanalizowania procesu wyborczego.
Apel zwolenników Ouattary o podjęcie strajku generalnego nie spotkał się z wielkim odzewem ze strony mieszkańców Abidżanu. W Paryżu natomiast, doszło do przejęcia ambasady WKS przez obóz pro Ouattara.
NIC BOTHMA /PAP/EPA
Laurent Gbagbo tańczący w trakcie kampanii wyborczej; Abidżan 25.10.2010
W wywiadzie dla francuskiego dziennika Le Monde Laurent Gbagbo ostrzegł przed możliwością przekształcenia się obecnego kryzysu w wojnę domową : „ być może dojdzie do wewnętrznego bałaganu, być może do wojny domowej, gdyż nie pozwolimy na zdeptanie naszego prawa oraz naszych instytucji”.
Obóz pro Ouattara skomentował wypowiedź Gbagbo jako nieodpowiedzialną i zagrażającą bezpieczeństwu w kraju.
Belgia uznała nowego ambasadora Wybrzeża Kości Słoniowej, nominowanego przez alassana Ouattarę.
Włochy zadecydowały wysłanie pomocy medycznej coraj bardziej zwiększającej się liczbie uchodźców z WKS znajdującym schronienie w Liberii, Gwinei oraz Ghanie. Wartość pomocy szacowana jest na 300 000 €.
Szef misji utrzymania pokoju ONZ, Alain Leroy, przybył dziś do Abidżanu, aby analizować sytuację na miejscu oraz spotkać osobiście dwóch pretendentów na fotel prezydencki. W komunikacie prasowym przedstawiciel ONZ powiedział, iż misja ONZ na WKS wchodzi obecnie w bardzo delikatną fazę.
Przedstawiciele związków zawodowych transportowców zaapelowali w dzisiejszym komunikacie do wstrzymania pracy na terenie całego kraju od dziś, poniedziałku 27 grudnia, aż do ustabilizowania się sytuacji.
Na wtorek 28 grudnia, przewidziano marsz pokojowy w celu przekonania Wspólnoty Ekonomicznej Państw Afryki Zachodniej (Communauté Économique des États de l’Afrique de l’Ouest – CEDEAO) o zaniechanie możliwości przysłania wojsk ECOMOG w celu przekonania Laurenta Gbagbo do ustąpienia władzy w kraju. Przypomnijmy, iż na jutro zapowiedziano także przybycie specjalnych wysłanników organizacji na spotkanie z Laurentem Gbagbo. W przypadku odrzucenia prośby o oddanie fotela prezydenckiego, Wspólnota zadeklarowała możliwość interwencji militarnej w celu realizacji woli narodu WKS wyrażonej w wyborach prezydenckich. Marsz rozpocznie się o godzinie 8 rano przy katedrze św. Pawła i zakończy przy ambasadzie Nigerii, która obecnie stoi na czele CEDEAO.
Unia Afrykańska wyznaczyła kenijskiego premiera Raila Odinga do reprezentowania pozycji organizacji i wzmocnienia podjętych już wysiłków dotyczących ustabilizowania się sytuacji na WKS.
Nuncjusz apostolski na Wybrzeżu Kości Słoniowej, biskup Ambrose Madtha, wypowiedział się w zeszłą sobotę po mszy świętej bożonarodzeniowej w parafii św. Piotra i Pawła w Boussoukro-Offa (diecezja Agboville) na temat możliwej interwencji militarnej ze strony wspólnoty międzynarodowej w celu rozwiazania kryzysu w kraju.
„Interwencja wojskowa nie rozwiąże problemu. To nikomu nie pomoże. Pogrąży to tylko kraj w jeszcze większym kryzysie i zwiększy liczbę cierpiących. Chciałbym powiedzieć wszystkim osobom, które sądzą że interwencja wojskowa jest jedyną drogą, że im ją odradzam.”
Cytując Jana Pawła II, nuncjusz dodał, iż jedynym skutecznym sposobem na rozwiązanie problemu jest podjęcie dialogu, do czego też zachęcił po raz kolejny dwóch pretendentów na fotel prezydencki, a mianowicie Laurenta Gbagbo oraz Alassana Ouattarę.
Wysłannik stolicy apostolskiej zaapelował także o wzajemną akceptację zróznicowanej etnicznie i religijnie ludności kraju: „jeśli ktoś urodził się w rodzinie muzułmańskiej…, jaki grzech przez to popełnił?. W homilii biskup zachęcił mieszkańców WKS do stłumienia strachu gdyż Boże Narodzenie to czas radości.
Chrześcijanie metodyści Wybrzeża Kości Słoniowej spotkali się w Boże Narodzenie na modlitwie pod przewodnictwem swojego pasterza biskupa Benjamina Boni. Przewodnim tematem modlitwy było „Jezus Chrystus jest światłością”. W swoim nauczaniu biskup, nawiązując do obecnej sytuacji w kraju, zaapelował do zgromadzonych wiernych, porównując ich do nosicieli światłości Chrystusa, o zaangażowanie się na drodze jedności.
żródła: Agence France Presse /www.abidjan .net/dziennik "Fraternite Matin" z 27 grudnia 2010, no 13840)(prasa lokalna)
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).