Dramatyczne wydarzenia z Wybrzeża Kości Słoniowej w relacjach naszego korespondenta diakona Pawła Huleckiego (Ojcowie Biali Misjonarze Afryki) przebywającego w Abidżanie (na podstawie mediów lokalnych oraz obserwacji bezpośrednich)
Poniedziałek 03.01.2011
Czterej przywódcy afrykańscy, przedstawiciele Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (fr. CEDEAO, ang. ECOWAS) oraz Unii Afrykańskiej, przybyli przed południem do Abidżanu z misją „ostatniej szansy” przekonania Laurenta Gbagbo o pokojową rezygnację z fotela prezydenckiego. Wchodzący w skład misji kenijski premier Raila Odinga określił swoją obecność jako gwarancję bezpieczeństwa dla Laurenta Gbagbo i jego najbliższych współpracowników, jeśli ten zgodzi się na oddanie władzy. Po ponad dwugodzinnym spotkaniu Odinga skomentował rozmowę z Laurentem Gbagbo jako użyteczną. Prezydent Beninu, zapowiedział kolejny powrót misji mediacyjnej do Abidżanu za kilka dni. Prezydent Sierra Leone dodał iż dyskusje są w toku. Po spotkaniu w pałacu prezydenckim mediatorzy udali się do hotelu Golf na rozmowę z Alassanem Ouattarą.
LEGNAN KOULA /PAP/EPA
Czterej przedstawiciele Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (fr. CEDEAO, ang. ECOWAS) oraz Unii Afrykańskiej, przybyli w poniedziałek do Abidżanu z misją „ostatniej szansy”. Od lewej: premier Kenii Raila Odinga, prezydent Beninu Boni Yayi, prezydent Sierra Leone Ernest Bai Koroma i prezydent Republiki Zielonego Przylądka Pedro Pires na spotkaniu z Laurentem Gbagbo (z prawej)
„W przypadku odmowy ze strony Laurenta Gbagbo, zostaje tylko odwołanie się do interwencji militarnej. W grę wchodzi ocalenie demokracji. Jeśli to się nie uda na WKS, zostaną tym samym otwarte drzwi dla innych prezydentów Afryki do pełnienia tej funkcji do końca ich życia” – powiedział, przed spotkaniem z ekipą mediatorów, premier rządu Ouattary, Guillaume Soro.
Podczas wieczornej konferencji prasowej Alassane Ouattara powiedział, iż dyskusja z Laurentem Gbagbo jest zakończona oraz zaapelował do swojego rywala o oddanie władzy. Odnośnie spotkania z misją mediatorów, Ouattara zadeklarował, iż „wysłannicy CEDEAO powrócą do Laurenta Gbagbo aby mu powiedzieć, że musi zaakceptować on wyniki wyborów ogłoszone przez niezależną komisję wyborczą i zatwierdzone przez ONZ oraz oddać władzę w jak najszybszym terminie. Znamy strategię Laurenta Gbagbo: gra na zwłokę, aby zaopatrzyć się w broń i sprowadzić jeszcze więcej najemników.”
Jeden z dyplomatów amerykańskich, chcący zachować anonimowość rozważa możliwość przyjęcia Laurenta Gbagbo na terytorium USA : „nic nie stoi na przeszkodzie aby Laurent Gbagbo odszedł. Chcemy aby odszedł. Jeśli chce schronić się u nas, nic nie stoi na przeszkodzie podjęcia takiego środka w celu rozwiązania kryzysu na WKS”.
Generał sił narodowych pro Gbagbo, Philip Mangou wyraził swoje niezadowolenie wobec wojsk ONZ stacjonujących na WKS, po tym jak mieliby oni oddać strzały w kierunku ludności cywilnej podczas zablokowania jednego z konwojów, odbywającego patrol w Abidżanie w zeszłym tygodniu. Generał zapowiedział, iż to po raz ostatni kiedy wojska ONZ strzelają do nieuzbrojonej ludności cywilnej.
Według komunikatu ONZ na WKS, żołnierze sił pokojowych oddali kilka serii strzałów ostrzegawczych w celu rozproszenia blokującej ich ludności cywilnej, po tym jak konwój został ostrzelany z sąsiedniego budynku.
źródła: radio ONUCI FM, AFP, dziennik „Fraternité Matin” z 03.01.2011
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).