Papież Franciszek wybrał temat 111. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. W tym roku dzień ten nie będzie obchodzony, jak zwykle w ostatnią niedzielę września, ale odbędzie się 4 i 5 października, z okazji Jubileuszu Migrantów oraz Świata Misyjnego w ramach przeżywanego Roku Jubileuszowego.
Dykasteria ds. Służby Integralnemu Rozwojowi Człowieka w poniedziałkowym komunikacie wskazuje, że „w świetle Jubileuszu temat ten podkreśla odwagę i wytrwałość migrantów i uchodźców, którzy codziennie dają świadectwo nadziei na przyszłość pomimo trudności”.
Migranci kierują się nadzieją na „osiągnięcie szczęścia poza granicami”, ona prowadzi ich do całkowitego zawierzenia Panu Bogu. „Migranci i uchodźcy stają się «misjonarzami nadziei» w społecznościach, w których są przyjmowani, często przyczyniając się do ożywienia ich wiary i promowania dialogu międzyreligijnego opartego na wspólnych wartościach” - czytamy w komunikacie. Migranci przypominają również Kościołowi o ostatecznym celu ziemskiej pielgrzymki; jest nim osiągnięcie „wiecznej Ojczyzny”.
Przybył do Watykanu wraz z narodową pielgrzymką Litwinów w roku Jubileuszu.
Prezydium KEP wnioskuje o zbadanie konstytucyjności i legalności rozporządzenia Minister Edukacji