Małgorzata Brodzińska przekonuje, że ta akcja charytatywna pozwala robić coś więcej dla innych, ale też odkryć w sobie ukryte talenty.
Krzysztof Król: Przygotowania do tegorocznej Szlachetnej Paczki ponoć już rozpoczęte…
Małgorzata Brodzińska: To prawda! Szlachetna Paczka działa już pełną parą. Obecnie poszukujemy wolontariuszy do zespołów na terenie całego województwa. Właśnie teraz jest czas, kiedy staramy się dotrzeć z informacją o rekrutacji SuperW do jak największej liczby Lubuszan. Jednocześnie poszukujemy tak zwanych historii rodzin. To właśnie pod tą nazwą kryją się konkretne rodziny, osoby starsze, samotne, które potrzebują wsparcia i zostaną odwiedzone przez wolontariuszy. Można więc powiedzieć, że jednocześnie pozyskujemy i potrzebujących, i osoby, które się nimi zaopiekują podczas tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki.
Co będzie zadaniem takich superwolontariuszy?
Wolontariusz to człowiek, który dzięki swojemu zaangażowaniu pomaga rodzinom w potrzebie. Jest łącznikiem między kimś, kto potrzebuje naszego wsparcia, a ludźmi o wielkich sercach. Mówiąc najprościej: ma on za zadanie połączyć rodzinę objętą pomocą z darczyńcą. Razem z drugim SuperW odwiedza takie rodziny, poznaje ich historie, potrzeby, a następnie tworzy opis dla darczyńcy, żeby tamten wiedział, komu i w jaki sposób pomóc. Później ściśle współpracuje z darczyńcami, koordynuje i dba o to, żeby każda paczka była przygotowana specjalnie dla danej osoby czy rodziny. SuperW współpracuje także z innymi osobami i organizacjami w celu poznania historii rodzin. Bycie wolontariuszem to wspaniała przygoda, która pozwala nie tylko pomóc innym, ale i lepiej poznać siebie i swoje umiejętności społeczne.
Kto może zostać wolontariuszem?
Każdy, kto ukończył 18 lat i chce pomagać. Jest to jedyny warunek. Jeżeli osoby młodsze (od 16. roku życia) również chciałyby się zaangażować – zapraszamy. Mogą one zostać wolontariuszami wspomagającymi. Poza chęcią pomocy SuperW powinien być samodzielny i wytrwały w dążeniu do osiągnięcia zamierzonych celów, łatwo nawiązywać kontakty oraz poszukiwać kreatywnych rozwiązań. Nie jest ważny wiek, wykształcenie, zainteresowania ani to, czym zajmuje się na co dzień. Właśnie różnorodność jest siłą naszej drużyny. Kandydatów prosimy o zgłaszanie się na stronie internetowej: superw.pl lub szlachetnapaczka.pl.
Więc dlaczego warto?
Szlachetna Paczka to nie tylko wolontariat. To projekt, który pozwala odkryć w sobie ukryte talenty i umiejętności, poznać nowych ludzi, wyjść ze swojego codziennego życia i zrobić coś więcej dla innych. Dzięki Szlachetnej Paczce wolontariusz może zmieniać świat wokół siebie i niejednokrotnie dać komuś impuls do zmiany życia. Często osoby, które na początku obawiały się, że nie będą miały czasu lub nie dadzą rady, w trakcie edycji opowiadają, jak bardzo się zaangażowały, że spotkania stały się przyjemnością i sposobem na wolne popołudnie. Tutaj zawiązują się znajomości, rodzą się nowe pomysły, a wolontariusze z chęcią wracają w kolejnym roku.
A co Pani daje Szlachetna Paczka?
Działam w niej drugi rok. Poprzednim razem byłam wolontariuszem i miałam pod opieką rodziny na terenie Gorzowa Wielkopolskiego. Teraz sprawuję funkcję koordynatora regionalnego w województwie. Na początku tylko moja córka była zaangażowana w Szlachetną Paczkę i dużo mi o tym opowiadała – co robi, jak to wygląda i ile radości jej to przynosi. Ona działa prężnie w Szczecinie, a ja porozmawiałam z bliskimi, przemyślałam temat i stwierdziłam, że mogę spróbować swoich sił w Gorzowie. I oto jestem. (uśmiech) Uważam, że taka działalność daje zupełnie nowe spojrzenie na świat. Na co dzień pracuję zawodowo, prowadzę firmę, mam rodzinę, ale to właśnie Szlachetna Paczka stała się zajęciem dodatkowym, na jakie z chęcią znajduję czas. Dzięki temu zaangażowaniu miałam okazję poznać wspaniałe historie ludzi, których spotkały sytuacje powodujące życiowe zachwianie, a ja mogłam być jedną z osób wyciągających do nich pomocną dłoń.
Od Redakcji portalu wiara.pl:
Zarzuty wobec ks. Jacka Stryczka postawione niedawno w publikacji Onetu nie powinny przekreślać idei Szlachetnej Paczki. Tym bardziej zapraszamy wszystkich do zaangażowania się w pomaganie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.