Irlandia: Niepokojące orzeczenie Sądu Najwyższego o nienarodzonych

Ósma poprawka do konstytucji to jedyna podstawa w prawie Irlandii dla ochrony życia nienarodzonych – orzekł wczoraj tamtejszy Sąd Najwyższy.

Zapytanie w tej kwestii złożył irlandzki rząd, który przygotowuje się do referendum w sprawie uchylania tej poprawki. Zobowiązuje ona do ochrony życia nienarodzonych na równi z życiem matki. W praktyce oznacza to, że aborcja w jakiejkolwiek postaci jest w Irlandii zakazana. Dla ratowania życia matki można jednak stosować terapie, które mogłyby zagrażać zdrowiu czy życiu dziecka.

Wczorajsze orzeczenie Sądu Najwyższego, choć wydane na wniosek środowisk proaborcyjnych, mobilizuje obrońców życia. Pokazuje bowiem, że w wypadku zmiany konstytucji, możliwa będzie wszelka, nawet najbardziej brutalna forma aborcji – wskazuje bp Leo O’Reilly ordynariusz diecezji Kilmore.

„Jesteśmy zawiedzeni orzeczeniem Sądu. Zostało wydane z inicjatywy rządu, który ma jasno określone cele. Chce mieć pewność, że jeśli poprawka zostanie uchylona, to będzie można wprowadzić aborcję, bo wszystkie przeszkody zostały usunięte. Sąd to potwierdził, a my, oczywiście, musimy się z tym liczyć. Mamy już teraz pełną jasność, że ósma poprawka do Konstytucji to jedyne oparcie dla praw nienarodzonego dziecka. Tym bardziej trzeba ją zachować, a nie uchylać” – powiedział Radiu Watykańskiemu bp O’Reilly.

Referendum w sprawie aborcji odbędzie się jeszcze przed wakacjami, najprawdopodobniej pod koniec maja. Ultraliberalny rząd obawia się bowiem, że zapowiedziana na sierpień wizyta Papieża Franciszka w Irlandii oraz Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie mogą mieć wpływ na to, jak zagłosują Irlandczycy. Zdaniem bp. O’Reilly’ego pozytywnym elementem przedreferendalnej debaty jest uaktywnienie ludzi młodych. Ruch obrony życia jest dziś o wiele bardziej młodzieżowy niż przed 35 laty, kiedy do konstytucji wprowadzono prawną ochronę nienarodzonych – powiedział ordynariusz diecezji Kilmor.    

«« | « | 1 | » | »»
 • wujek_Olek
  09.03.2018 00:05
  wujek_Olek
  Co sie w Polsce Prusom nigdy nie udało, to udało sie Anglosasom w Irlandii. Zniszczyli kulturę, religię, jeżyk i tożsamość. Brutalnie i bezwzględnie. Wywłaszczyli kościół katolicki i wszystkich katolików na korzyść oportunistów konwertytów. Wielu wiernych KRK spalono w katedrach i wybito w polu. Milion wywłaszczonych zmarł z głodu pod koniec XIX wieku, okupowana Irlandia była wtedy eksporterem żywności, z miliona emigrantów 25% nie przeżyło drogi do USA. Z końcem I. WS Polska i Irlandia w części odzyskały niepodległość, ale Irlandia już bez swojej duszy, inaczej jak jeszcze wtedy Polska. Anglosaski pozytywizm i dowolność prawna dalej nad większością irlandzkich oportunistów panują. IRL to tylko cześć IV. neoliberalnej LBGTQIAZD...Rzeszy, jak UK, CAN, USA, AUS … i reszta krajów protestanckich. Szkoda. Prusacy w porównaniu z Anglosasami to Pikusie. A łono, z którego to wypełzło, dalej płodne jest: "reformacja" i (nied-)oświecenie rewolucji francuskiej markiza de Sade.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9