„Żyć pełnią naszego powołania w zmieniającej się rzeczywistości”
W dniach 30 maja – 2 czerwca odbyło się Zgromadzenie Krajowe Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego w Polsce (WŻCh), którego celem było rozeznanie działania Wspólnoty wobec nowych wyzwań oraz wybór władz.
Celem Zgromadzenia, zgodnie z jego głównym hasłem – „Żyć pełnią naszego powołania w zmieniającej się rzeczywistości” było przyjrzenie się obecnej sytuacji wspólnoty, zrealizowanym zadaniom, a także przyszłym wyzwaniom.
W rozeznaniu wspólnotowym delegaci zajęli się trzema filarami charyzmatu WŻCh: duchowość, wspólnota i apostolstwo. Mocno zostało odczytane, jak ważna jest relacja człowieka świeckiego z Bogiem.
Rozpoznana została potrzeba bardziej świadomego przeżywania powołania poprzez pogłębianie relacji z Bogiem w praktykowaniu stylu życia WŻCh, a także waga dbałości o wspólnotowe relacje i przepływ informacji.
W filarze apostolstwa w obliczu szybko zmieniającej się rzeczywistości delegaci dostrzegli potrzebę pogłębienia rozeznawania dróg Bożych, dzielenia się też tą umiejętnością z innymi. Podkreślono wagę zajęcia się zagadnieniami: rodzina, młodzież, duchowość świeckich. Odczytano potrzebę pogłębienia współpracy z Towarzystwem Jezusowym na zasadzie partnerstwa.
Podczas zgromadzenia zostały również wybrane nowe władze wspólnoty: Marcin Telicki – prezydent (Poznań), Elżbieta Gleba – wiceprezydent (Lublin) i trzech doradców: Anna Magnuska (Kraków), Sylwia Szliserman (Białystok) i Małgorzata Stelmaszyk (Warszawa).
2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, Kościół będzie obchodził Dzień Życia Konsekrowanego.
Taką hipotezę stawia francuski historyk katolicyzmu Martin Dumont.
Obiecał jeszcze w 2001 roku św. Janowi Pawłowi II ówczesny prezydent Ukrainy, Łeonid Kuczma.
Według gazety Mosaico CSI, rozkaz dyktatury został wykonany w nocy 28 stycznia.