Irlandia szykuje się do konstytucyjnego referendum.
W najbliższy piątek 8 marca obywatele Irlandii wezmą udział w referendum konstytucyjnym. Będzie ono dotyczyć zmian zapisów dotyczących tożsamości rodziny w społeczeństwie oraz uprzywilejowanej roli kobiety w procesie wychowawczym w środowisku rodzinnym. Biskupi Irlandii w wydanym oświadczeniu zwracają uwagę na niebezpieczeństwo proponowanych zmian legislacyjnych.
Uzasadniając swoje zastrzeżenia dotyczące proponowanych zmian, biskupi przywołują słowa Papieża Franciszka wypowiedziane w Irlandii w 2018 roku, który powiedział, że przybył do tego kraju, aby zaświadczyć o wyjątkowej roli, jaką odgrywa rodzina w wychowaniu swoich członków oraz rozwoju zdrowej tkanki społecznej, dodając że rodziny są spoiwem społeczeństwa, a ich dobro musi być promowane i chronione wszelkimi odpowiednimi środkami.
W oświadczaniu biskupi ostrzegają, że usunięcie z konstytucji odniesienia do rodziny jako opartej na małżeństwie i zastąpieniu tego pojęciem „trwałej relacji” może prowadzić do trudnych do przewidzenia konsekwencji w życiu społecznym.
Nawiązując do proponowanego usunięcia z konstytucji pojęcia „kobiety” i „matki”, której obecnie konstytucja przyznaje uprzywilejowany status w jej wkładzie w życie państwa, biskupi podkreślają konieczność zachowania w ustawie zasadniczej odniesienia do roli społecznej, jaką pełnią matki.
Kończąc swoje oświadczenie biskupi przywołują słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Irlandii w 1979 roku, który stwierdził, że rodzina jest prawdziwą miarą wielkości narodu.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.