Papież: Dzielcie się Ewangelią rodziny!

Rodziny są wezwane, aby być uczniami-misjonarzami – mówił Franciszek podczas Mszy św. w Irlandii. Wzięło w niej udział nawet 300 tys. wiernych.

Do dzielenia się z innymi Ewangelią rodziny, jako radością dla świata zachęcił papież na zakończenie IX Światowego Dnia Rodziny w Dublinie. Ojciec Święty podczas wieńczącej to wydarzenie Eucharystii podkreślił, że rodziny są wezwane, aby być uczniami-misjonarzami, żeby pojednać świat z Bogiem i przyczynić się do uczynienia z całej ludzkości jednej rodziny ludzkiej.

Pomimo deszczu na Eucharystii było obecnych – według różnych źródeł – od 130 do 300 tys. wiernych (wobec 500 tys. spodziewanych), w tym prezydent Irlandii Michael Higgins. Przed rozpoczęciem liturgii papież długo przejeżdżał w papamobile wzdłuż sektorów rozmieszczonych na rozległych błoniach, błogosławiąc zgromadzonych.

Podczas Mszy św. śpiewał chór złożony z trzech tysięcy osób z całej Irlandii. Na ołtarzu znajdował się prosty, drewniany krzyż pokutny z 1763 r. Szaty liturgiczne, w które ubrany był papież i koncelebrujący z nim biskupi i księża, zostały uszyte w Polsce, w rodzinnej firmie Haftina z Piotrkowa Trybunalskiego. Mszał, z którego czytał papież trzymała ministrantka, a kolejna była odpowiedzialna za papieską mitrę. Eucharystia sprawowana była po angielsku i po łacinie, ale swą homilię Franciszek wygłosił po włosku.

Pozdrawiając Ojca Świętego na początku Mszy św. arcybiskup Dublina, Diarmuid Martin nawiązał do historycznej wizyty św. Jana Pawła II w 1979 r., który w tym samym miejscu sprawował Eucharystię. Zaznaczył, że przez te lata Kościół w Irlandii przeszedł trudne czasy. – Ludzie zostali dogłębnie zranieni przez ludzi Kościoła. Została zakwestionowana wiara ludu, a Kościół Jezusa Chrystusa został zraniony – stwierdził arcybiskup Dublina.

Jako przykład tych dramatycznych losów wskazał na krzyż stojący w parku Phoenix, upamiętniający wizytę Jana Pawła II przed 39 laty. Niektórzy domagali się jego usunięcia. – Dzisiaj gromadzimy się wokół tego samego krzyża, mając nadzieję na wiosnę dla Kościoła w Irlandii – powiedział abp Martin. Zaznaczył, że jego ojczyzna potrzebuje światła orędzia Jezusa Chrystusa, aby pojawiła się na nowo w całej swej prostocie i optymizmie.

– Dziękujemy Ci jako Następcy Piotra za przybycie do Irlandii na Światowe Spotkanie Rodzin. Modlimy się za Ciebie i za posługę, którą powierzył Ci Pan. Umocnij nas w wierze – prosił Ojca Świętego arcybiskup stolicy Irlandii.

Na wstępie swej homilii Franciszek zaznaczył, że słowa Jezusa są „duchem i życiem” (J 6, 63), wskazując źródło wszelkiego dobra - Ducha Bożego, który nieustannie tchnie nowe życie w świat, w serca, w rodziny, w domy i parafie. – Każdy nowy dzień w życiu naszych rodzin i w każdym nowym pokoleniu niesie ze sobą obietnicę nowej Pięćdziesiątnicy, Pięćdziesiątnicy domowej, nowego wylania Ducha Świętego, Parakleta, którego Jezus nam posyła jako naszego obrońcę, naszego pocieszyciela i tego, który naprawdę obdarza nas męstwem – powiedział papież.

Ojciec Święty zachęcił uczestników zakończenie IX Światowego Dnia Rodziny w Dublinie, by po powrocie do swych domów „stali się źródłem wsparcia dla innych, aby dzielić się z nimi Jezusowymi «słowami życia wiecznego»”. Jednocześnie wskazał, że „życie w miłości, tak jak Chrystus nas umiłował (Ef 5,2), wiąże się z naśladowaniem Jego ofiary z siebie samego, wiąże się z umieraniem dla siebie, by odrodzić się do wspanialszej i bardziej trwałej miłości”. – Tylko ta miłość może ocalić świat od niewoli grzechu, od egoizmu, od chciwości i obojętności wobec potrzeb tych, którym się mniej poszczęściło. To jest miłość, którą poznaliśmy w Jezusie Chrystusie. Ucieleśniła się ona w naszym świecie za pośrednictwem rodziny, i poprzez świadectwo rodzin chrześcijańskich w każdym pokoleniu ma moc przełamać wszelkie bariery, aby pojednać świat z Bogiem i uczynić z nas to, do czego jesteśmy od zawsze przeznaczeni: jedną rodziną ludzką, żyjącą razem w sprawiedliwości, świętości i pokoju – stwierdził Franciszek.

Papież zauważył, że zadanie misyjne wiąże się z pokonywaniem szeregu wyzwań. Jednocześnie zachęcił: - Nigdy nie pozwólmy, by wpływały na nas, czy zniechęcały lodowate spojrzenia obojętności czy też burzliwe wiatry wrogości.

Dodał, że nauczanie Jezusa jest trudne: - Jakże zawsze trudno wybaczyć tym, którzy nas skrzywdzili! Jak wielkim wyzwaniem jest zawsze przyjęcie imigranta i obcego! Jakże bolesne jest znoszenie rozczarowania, odrzucenia lub zdrady! Jak niewygodne jest chronienie praw najsłabszych, nienarodzonych lub starszych, którzy zdają się zakłócać nasze poczucie wolności – podkreślił Ojciec Święty.

Franciszek wskazał, że źródłem mocy dla chrześcijan jest Duch Święty oraz łaska sakramentalna. – Niech nasze dzisiejsze świętowanie umocni każdego z was, rodziców i dziadków, dzieci i młodzież, mężczyzn i kobiety, braci i siostry zakonne, kontemplatyków i misjonarzy, diakonów i księży, w dzieleniu się radością Ewangelii! Obyście dzielili się Ewangelią rodziny jako radością dla świata! – zaapelował, kończąc swoją homilię.

Nieoczekiwanie na początku Mszy św. papież zastąpił spowiedź powszechną długim tekstem prośby o przebaczenie za grzechy i przestępstwa popełnione przez członków irlandzkiego Kościoła.

Powiedział: - W sposób szczególny prosimy o przebaczenie za wszystkie nadużycia popełnione w różnych instytucjach kierowanych przez zakonników i zakonnice. Prosimy o przebaczenie za przypadki mobbingu, jakiemu poddano wiele osób.

– Prosimy o przebaczenie za wszystkie sytuacje, w których Kościół nie podjął konkretnych działań w obliczu tych nadużyć i nie okazaliśmy ich ofiarom słusznego współczucia i uwagi – dodał papież.

Podkreślał: - Prosimy o przebaczenie za członków hierarchii, którzy nie wzięli na siebie odpowiedzialności za te sytuacje i zachowywali milczenie. Prosimy o przebaczenie za to, że dzieci zostały odebrane samotnym matkom i za sytuacje, w których mówiono matkom i dzieciom, szukającym swych matek, że to grzech śmiertelny.

Słowa te były nawiązaniem do procederu odbierania dzieci młodym, samotnym matkom i nielegalnych adopcji, do czego dochodziło także w instytucjach kościelnych przed kilkudziesięciu laty. Akt ten papież zakończył słowami modlitwy o siłę, by działać na rzecz sprawiedliwości.

Przed końcowym błogosławieństwem prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia kard. Kevin Farrell ogłosił też, że kolejne, X Światowe Spotkanie Rodzin odbędzie się w 2021 r. w Rzymie, w piątą rocznicę ogłoszenia adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”. Ze swej strony Franciszek podziękował organizatorom spotkania w Dublinie.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6