Czwarta tajemnica

Dlaczego Bóg wybrał wioskę, która nosi imię ukochanej córki Mahometa? Dlaczego Maryja jest jedyną kobietą wymienioną w Koranie z imienia? Messori ma rację: w tych sprawach nic nie jest przypadkowe.

Przed stu laty słowo „Fatima” katolikowi znad Tybru, Sekwany, Renu czy Wisły nie kojarzyło się absolutnie z niczym. Imię to znali za to doskonale muzułmanie. Wiedzieli, że zmarła w 632 r. Fatima – najmłodsza córka Mahometa i jego pierwszej żony Chadidży – uważana jest za jedną z najdoskonalszych kobiet islamu i określana jako sajjida – przywódczyni kobiet w raju. Mahomet miał powiedzieć o niej: „Ty będziesz pierwszą wśród niewiast w raju, zaraz po Máryam”, czyli po… Maryi, matce Jezusa. Określana jest różnymi tytułami: al-Siddeeqah (Prawdomówna), al-Mubarakah (Błogosławiona), al Tahirah (Czysta/Nieskalana) czy al-Muhaddathah (Ta, do której przemawiają aniołowie). Pytanie narzuca się samo: Dlaczego przed stu laty niebo dokonało inwazji na ziemię w miejscu o takiej nazwie? Na nikomu nieznaną, kamienistą, rdzawą, spaloną słońcem ziemię?

„W całej Europie Zachodniej istnieje tylko jedno miejsce o tej nazwie. Dlaczego Maryja ukazała się właśnie tam? W tych sprawach nic nie jest przypadkowe” – pisze dziennikarz Vittorio Messori. „Co ciekawe: córka Mahometa w świecie muzułmańskim, a przede wszystkim szyickim jest związana między innymi z apokaliptycznymi wydarzeniami końca świata – tak jak Maryja – i pełni rolę związaną z miłosierdziem”.

Zwycięstwo!

– Zdumiewające jest to, że już w samej nazwie wioski ukryte jest przesłanie o zwycięstwie – zapala się salezjanin ks. Dominik Chmielewski – W czasie gdy muzułmanie opanowali Półwysep Iberyjski, doszło do niecodziennej sceny: córka jednego z ich dowódców o imieniu Fatima wyszła za mąż za chrześcijańskiego rycerza. Przyjęła chrzest, a ten na cześć swej ukochanej nazwał jej imieniem miejsce, w którym zamieszkali. To dla mnie czytelna podpowiedź: miłość ostatecznie wygra. Wierzę, że w chwili największej konfrontacji z islamem dokona się interwencja Maryi, która spowoduje przełom, odwróci bieg wydarzeń na arenie świata.

„Odgórny” wybór wioski noszącej imię córki Mahometa nie mógł być przypadkiem.

Muzułmańska ofensywa na Półwyspie Iberyjskim rozpoczęła się w VIII wieku. Średniowiecze upłynęło tam pod znakiem rekonkwisty, czyli odzyskiwania przez chrześcijan utraconych ziem. W jej trakcie miał miejsce epizod opisany w chrześcijańskich kronikach. W 1158 r. Fatima – córka muzułmanina, zarządcy twierdzy Alcácer do Sal poślubiła portugalskiego wodza Gonçalo Herminguesa. Mauretanka przyjęła wcześniej chrzest i przybrała imię „Oureana”. Gdy zmarła, jej mąż został cystersem w opactwie Alcobaça, a miejsce w Dolinie Cova da Iria nazwano jej pierwotnym imieniem.

Szyici do dziś uważają, że Fatima jest sanktuarium, które katolicy… skradli muzułmanom. „Powiadają: jeżeli Pani ukazuje się w Fatimie, to chce mówić do muzułmanów, nie do chrześcijan – opowiada Marco Tosatti, autor książki „Nieujawniona tajemnica”. – W październiku 1995 r. irańska telewizja wyemitowała film dokumentalny, który zawierał niezwykłe „przywłaszczenie”. W wiosce ukazała się nie Maryja, lecz ukochana córka Proroka.

Mehmet Ali Ağca, który 13 maja 1981 r. strzelał do Jana Pawła II, w swej książce „Obiecali mi raj” opowiada o tym, że Fatima jest miejscem objawień córki Mahometa. Przed 36 laty zakrwawiony papież na oczach świata ukazał kwintesencję chrześcijaństwa: przebaczył muzułmańskiemu zamachowcy. Rok później przez 40 minut modlił się w Fatimie, dziękując Maryi za ocalenie.

Islam o Maryi

Maryja (arab. Marjam) zajmuje w islamie szczególną rolę. Jest jedyną kobietą wymienioną w Koranie z imienia, a wspomina się o Niej aż 34 razy! Obok Fatimy, czy Chadidży, pierwszej żony Mahometa, jest jedną z najbardziej szanowanych kobiet i ucieleśnieniem ideału (niewiasta posłuszna Bogu, prowadząca pobożne i sprawiedliwe życie, wypełnione milczeniem, modlitwą i postem). Islam potwierdza dziewicze poczęcie Jezusa, nazywając Maryję Marjam al-Azra, czyli Marią Dziewicą. W Koranie przeczytamy opowieść o zwiastowaniu:„O, Mario! Zaprawdę, Bóg wybrał ciebie i uczynił cię czystą, i wybrał ciebie ponad kobietami światów” (wersety 42, 45 w przekładzie Józefa Bielawskiego, 1986).

– Maryja jest mostem łączącym obie religie − nie ma wątpliwości Samir Khalil Samir, egipski jezuita i znawca islamu. − Muzułmanie pielgrzymują do sanktuariów maryjnych (do Lourdes, Fatimy, Harissy, Samalutu czy Zeitun), a kult ten cieszy się szczególną popularnością wśród kobiet. W Libanie chrześcijanie i wyznawcy islamu wspólnie obchodzą uroczystość Zwiastowania NMP.

W soborowej „Deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich” czytamy o muzułmanach, że „Jezusowi, którego nie uznają wprawdzie za Boga, oddają cześć jako prorokowi i czczą dziewiczą Jego Matkę Maryję, a nieraz pobożnie Ją nawet wzywają”.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6