Mamy dawać ludziom nadzieję

Na specjalnej audiencji w Auli Pawła VI papież przyjął przedstawicieli Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego (WŻCh), będącej kontynuacją dawnych Sodalicji Mariańskich, oraz związanej z nią Uczniowskiej Ligii Misyjnej.

Większe zaangażowanie Europy w udzielaniu pomocy i przyjęciu imigrantów, a także projekty partnerskie z chrześcijanami w Syrii i Libanie to główne kierunki działań Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego (WŻCh), będącej kontynuacją dawnych Sodalicji Mariańskich, oraz związanej z nią Uczniowskiej Ligii Misyjnej. Ich przedstawicieli Papież Franciszek przyjął na specjalnej audiencji w Auli Pawła VI. Okazją do spotkania była rozpoczynająca się w Rzymie konwencja tego ignacjańskiego ruchu, której hasło brzmi: „Poza murami”.

Audiencja miała charakter dialogu. Przedstawiciele czterech grup: pracowników socjalnych, uczniów i młodzieży, księży i formatorów, a także osób zaangażowanych w działalność polityczną zadali Ojcu Świętemu kilka konkretnych pytań. Odpowiadając Franciszek wskazywał, jak podjąć te kwestie w duchu św. Ignacego Loyoli. O głównych punktach papieskiej oceny sytuacji mówi uczestniczący w audiencji ks. Paweł Brożyniak SJ, jezuita z Krakowa:

„Odpowiadając na pierwsze pytanie dla pracowników socjalnych i tych, którzy prowadzą różnego rodzaju apostolaty społeczne, Papież zwrócił uwagę, że jesteśmy skierowani do tego, aby służyć. Nigdy nie powinniśmy zakładać, że przychodzimy z pozycji kogoś ważniejszego i wyższego, ale również my jesteśmy grzesznikami. Mamy dawać ludziom nadzieję. Młodzieży i uczniom Papież życzył, by byli świadkami nadziei. Nadzieja, jak powiedział Franciszek, jest darem, o który powinniśmy prosić w codziennej modlitwie. Tym wszystkim, którzy zaangażowani są w pracę formacyjną, duchownym i osobom konsekrowanym Papież życzył, żeby odkrywali w duchu ignacjańskim Pana Jezusa. Jezus jest bowiem centrum duchowości ignacjańskiej. To Jego rany pozwalają odkryć i zrozumieć Jezusa i dojść do Jego serca. Na samym końcu Papież zwrócił się do tych, którzy w różny sposób zaangażowani są w życie polityczne społeczeństw. Przypomniał, że dzisiaj najważniejszą rzeczą ludzi zaangażowanych jest postawa służby dobru wspólnemu. Nie pieniądz powinien być w centrum, ale służba dobru w duchu wartości chrześcijańskich, która pozwala rozwijać i tworzyć dobre społeczeństwo” – powiedział ks. Brożyniak

Na zakończenie audiencji Franciszek przekazał zebranym nieodczytany tekst przygotowanego uprzednio przemówienia. Wskazywał w nim, że Wspólnota Życia Chrześcijańskiego jest mu osobiście bardzo bliskie, gdyż pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku był w Argentynie jej kościelnym asystentem. Patrząc jednak w przyszłość podkreśla trzy, jego zdaniem bardzo ważne, linie duchowej i wspólnotowej drogi WŻCh. Pierwszą jest zaangażowanie w promocję sprawiedliwości i pokoju. „W obliczu kultury bezprawia, korupcji i konfrontacji, jesteście powołani, aby poświęcić się na rzecz dobra wspólnego, w tym także służąc ludziom zaangażowanym w politykę” – podkreślił Franciszek. Dodał przy tym, że jeśliby chrześcijanie nie włączali się w uprawianie polityki, oznaczałoby to zdradę misji świeckich, którzy są „powołani do bycia solą i światłem w świecie z pomocą tego sposobu ich obecności”.

Drugim priorytetem apostolskim wskazanym przez Papieża jest posługa rodzinie w duchu ostatniego Synodu Biskupów. Zachęcał on przy tym do pomocy wspólnotom diecezjalnym w zwróceniu szczególnej uwagi na rodzinę oraz na towarzyszenie narzeczonym w ich przygotowaniu do małżeństwa. Natomiast trzecia linia winna mieć charakter misyjny. Franciszek z satysfakcją przyjął wiadomość o projektach Uczniowskiej Ligi Misyjnej, gdzie młodzi wychodząc na drogi świata spotkają się z najuboższymi tam, gdzie najbardziej potrzeba troski duszpasterskiej.

„Zachęcam was, byście utrzymywali tę zdolność do wychodzenia i podążania na granice ludzkości do najbardziej potrzebujących. Dziś zaprosiliście delegacje członków waszej Wspólnoty obecne w krajach partnerskich, szczególnie w Syrii i Libanie, ludzi zmaltretowanych przez okropne wojny. Im ponownie przekazuję wyrazy mojej miłości i solidarności. Ci ludzie doświadczają teraz czasu krzyża, dlatego dajmy im odczuć miłość, bliskość i wsparcie całego Kościoła. Wasza solidarna więź z nimi potwierdza wasze powołanie do budowania wszędzie mostów pokoju.

Wasz styl braterstwa, w którym włączacie się w projekty na rzecz przyjęcia imigrantów na Sycylii, niech ubogaci wychowanie młodych ludzi, zarówno wewnątrz waszego stowarzyszenia, jak i w szkołach. Św. Ignacy zdawał sobie sprawę, że aby odnowić społeczeństwo, musi skierować się do młodzieży, więc wspierał otwieranie kolegiów. I tak właśnie powstały pierwsze Sodalicje Mariańskie” – napisał Papież w przekazanym zebranym na audiencji tekście przemówienia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9